Słownik pojęć technicznych

Noktowizja:

Generacje noktowizorów
Generacjami oznacza się kolejne rodziny noktowizji ze względu na wykorzystywaną technologię. Ogólnodostępne do kupienia są generacje 1+ i 2+. Sprzedaż detaliczna generacji 3 i 4 jest zabroniona na terenie Unii Europejskiej.

Generacja 1

To najstarsza i pierwsza generacja noktowizorów pasywnych czyli takich które nie wymagają oświetlacza podczerwieni a jedynie światła szczątkowego np blasku księżyca czy gwiazd. Charakteryzują się najgorszą jakością wyświetlanego obrazu oraz dystorsjami widocznymi na brzegach obrazu. Ich największy skuteczny zasięg przy blasku księżyca wynosi ~180 m

Generacja 1+

Generacja 1+ jest najpopularniejsza i została ulepszona o elementy światłowodowe. Dodanie małego szklanego dysku z tysiącami rurek zaowocowało zwiększeniem rozdzielczości i zasięgu oraz zmniejszyło widoczne na brzegach obrazu zniekształcenia. Noktowizory te pracują w paśmie 750 – 800nm. Takim noktowizorem jest np lornetka noktowizyjna Dark Strider

Generacja 2

Generacja ta skupiona była na zwiększeniu ilości elektronów trafiających na wzmacniacz obrazu. Dzięki temu ponownie zwiększono zasięg działania

Generacja 2+

Ulepszona generacja druga w której zwiększono czułość fotokatody co ponownie przełożyło się na rozdzielczość i zasięg działania który wynosi maksymalnie nawet do 300 m. Generacja ta pracuje w paśmie 780 – 850 nm. Takimi goglami noktowizyjnymi są gogle NYX7

Generacja 3

W generacji numer 3 zastosowano fotokatodę zbudowaną z arsenku galu. Ponownie poprawiło to parametry noktowizorów tej generacji. Ich efektywny zasięg osiągnął a zakres pracy 780 – 920nm. Oprócz fotokatody inżynierowie zajęli się przetwornikiem i ulepszyli go tlenkiem aluminium co wydłużyło ich żywotność do 10000 godzin. Generacja ta nie jest dostępna na rynku konsumenckim a ceny tego sprzętu sięgają nawet 8tys złotych.

Generacja 4

Najnowsza i najwydajniejsza generacja opracowana na przełomie XX i XXI wieku. Generacja ta skupiła się na przetwornikach generacji 3 które po dodaniu bariery ochronnej straciły część swojej mocy. Problem ten ostatecznie rozwiązane zmniejszając grubość warstwy ochronnej, zachowano dzięki temu balans pomiędzy wydajnością a ochroną przetwornika. Ponadto aby poprawić utraconą żywotność zmieniono sposób zasilania przetwornika na impulsowy.

CORE®
CORE® to technologia opatentowana przez firmę Armasight. Łączy ona generację 1 oraz 2 noktowizorów i tworzy osobny segment produktów. Noktowizory wykonane w tej technologii cechuje zwiększona wytrzymałość oraz polepszone parametry obrazu niż w generacji 1. Szczególnie zmniejszone zostały dystorsje widoczne na brzegach wyświetlanego obrazu. Noktowizorem wykonanym w takiej technologii jest między innymi Spark CORE
Oświetlacz IR
Inaczej oświetlacz podczerwieni, to urządzenie generujące niewidzialne dla ludzkiego oka światło w zakresie od 850nm (widoczny żarzący się punkt) do 950nm (kompletnie niewidoczne). Światło to jest widoczne dla noktowizorów dzięki czemu może służyć jako dodatkowe oświetlenie w kompletnych ciemnościach. Szczególnie dotyczy to noktowizorów pierwszej generacji które nie radzą sobie w kompletnych ciemnościach i wymagają oświetlenia z latarki podczerwonej takiej jak np IR850W.
Obiektyw
Obiektyw to pierwszy element przez który przechodzi światło. Jego głównym zadaniem jest ogniskowanie światła i przekazywanie go dalej do fotokatody. Obiektyw może również posiadać soczewki powiększające.
Fotokatoda
Fotokatoda to drugi element w noktowizorze przez który przechodzi światło. Światło to rozbijane jest na elektrony w proporcji 1:1 które trafiają do wzmacniacza.
Wzmacniacz obrazu
Wzmacniacz obrazu to trzeci element który zwiększa ilość elektronów. W przypadku generacji 2 do wzmacniacza dokładana jest płytka mikrokanalikowa MCP która również zwiększa ilość elektronów i pozwala uzyskać wzmocnienie rzędu 50000.
Luminofor
Luminofor to ostatni element w noktowizorze który bombardowany elektronami zamienia je na obraz widzialny w zielonych odcieniach. Spotkać można również takie luminofory które wykorzystują biały fosfor np QuickSilver od Armasight które dają obraz w odcieniach szarości.
Powiększenie
To parametr oznaczający stopień powiększenia obrazu jakim dysponuje dane urządzenia. Urządzenia dzielimy na takie które posiadają stałe powiększenie oraz na takie w których powiększenie jest w zakresie. Trzeba pamiętać że czym większe powiększenie tym węższy kąt widzenia. Dlatego należy dopasowywać powiększenie do swoich potrzeb.
Pole widzenia
Pole widzenia wyrażone w stopniach to kąt który widzimy poprzez wizjer urządzenia.
Rozdzielczość
Wyrażana w liniach/mm lub parlinii(lp/mm) określa zagęszczenie generowanego obrazu na milimetr. Czym większa wartość rozdzielczości tym lepszej jakości obraz wyświetla dany noktowizor.
Źrenica wyjściowa
To parametr, który określa wielkość krążka obrazu wytwarzanego tuż za okularem i wpadającego do naszego oka.
Optyka antyrefleksyjna
To optyka powleczona warstwą antyrefleksyjną. Dzięki temu szkła użyte w noktowizorze nie odbijają światła i nie zdradzają naszej pozycji.
Zakres ostrości
To inaczej głębia ostrości, czyli zakres odległości w których obiekty będą widoczne ostre.