5 stycznia 2021 Komentarze (0) Bez kategorii, Poradniki zakupowe

Słuchawki na strzelnice – niezbędnik każdego strzelca

Strzelectwo to zajęcie nie tylko pasjonujące, ale i różnorodne. Ćwiczenia na strzelnicy, samotne lub drużynowe rozgrywki w terenie, zawody sportowe czy wreszcie polowanie na dziką zwierzynę – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wybór odpowiedniej broni to kwestia kluczowa, ale nie jedyna, o której trzeba pamiętać. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie uszu przed odgłosami wystrzałów. W tym celu należy zainwestować w skuteczne słuchawki na strzelnice. Przyjrzyjmy się najlepszym rozwiązaniom.

Czym dokładnie są ochronniki słuchu?

Ochronniki są rodzajem słuchawek zabezpieczających narząd słuchu przed oddziaływaniem szkodliwego hałasu. Konstrukcja podstawowych modeli składa się z dwóch czasz tłumiących wypełnionych wodą lub materiałem ze sztucznego tworzywa (np. pianką) pochłaniającym dźwięk. Czasze dociskane pałąkiem ściśle przylegają do małżowin usznych znacznie redukując tym samym poziom słyszalnego hałasu. Na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane urządzenia, do których przejdziemy w dalszej części artykułu.

Pierwsze ochronniki powstały w czasie II wojny światowej z myślą o pilotach narażonych na dźwięki silników samolotowych. Prototypowe słuchawki spełniały swoje zadanie, nawet jeśli były dość niewygodne przez zbyt ciasne mocowanie na głowie. W ciągu następnych dziesięcioleci ochronniki sukcesywnie ulepszano i dziś są powszechnie wykorzystywane na placach budowy, w rafineriach, portach lotniczych i oczywiście we wszelkich dziedzinach strzelectwa – krótko mówiąc wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko głośnego, szkodliwego hałasu.

Dlaczego ochronniki słuchu są niezbędne?

Każdy, kto był choć raz na dobrze udźwiękowionym koncercie, imprezie w klubie lub na stadionie rozumie z pewnością czym jest dyskomfort spowodowany hałasem. Komfortowy poziom dźwięku dla człowieka znajduje się poniżej wartości 50 dB – dla zobrazowania jest to odgłos, jaki wydaje spokojnie płynąca rzeka. Dźwięki o natężeniu powyżej 100 dB stają się już nieprzyjemne dla ucha, 130 dB oznacza próg natychmiastowego bólu, zaś hałas przekraczający 160 dB może spowodować uszkodzenia błony bębenkowej lub wręcz całkowitą utratę słuchu. Polecamy artykuł o szkodliwych dla zdrowia dźwiękach: http://www.sprawynauki.edu.pl/archiwum/dzialy-wyd-papierowe/149-felietony-a-klimek/755-640

Do tych najgłośniejszych, najniebezpieczniejszych odgłosów zaliczają się m.in. wystrzały z broni palnej. Generują one dźwięki w zakresie 130-170 dB, w zależności od jej rodzaju i miejsca wystrzału. Właśnie dlatego zaopatrzenie się w profesjonalne słuchawki ochronne jest kwestią priorytetową dla każdego strzelca, bez względu na to, czy strzały oddawane są w przestrzeni zamkniętej czy w terenie. Optymalna wartość tłumienia, jaką powinny zapewniać ochronniki zawarta jest w granicy 75-80 dB. Większe wygłuszenie może spowodować zbytnią izolację użytkownika odcinającą go od istotnych dźwięków takich jak np. sygnały alarmowe.

słuchawki na strzelnicęOchronniki aktywne i pasywne

Najtańszym i zarazem najbardziej zawodnym sposobem na ochronę słuchu jest skorzystanie z prostych wkładek przeciwhałasowych wykonanych z pianki lub miękkiego tworzywa. Wkładki rozprężają się w uchu wypełniając kanał uszny tłumiąc tym samym poziom dźwięku. W praktyce poziom ochrony okazuje się niewystarczający do zapewnienia niezbędnego minimum. Co gorsza istnieje też ryzyko, że wkładki wypadną podczas szybkiego przemieszczania się.

W strzelectwie lepiej skupić się na wyborze pomiędzy ochronnikami pasywnymi lub aktywnymi. Te pierwsze korzystają z opisanych wyżej czasz wypełnionych materiałami tłumiącymi. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że ochronniki pasywne nie rozróżniają poszczególnych fal akustycznych tłumiąc je wszystkie w równym stopniu. Oznacza to, że wyciszeniu ulegną nie tylko wystrzały broni, ale również wszelkie inne odgłosy otoczenia. Naturalnie znacznie utrudnia to komunikację na polu walki.

Bardziej zaawansowaną opcją są ochronniki aktywne.

Posiadają zewnętrzne mikrofony, oraz układy elektroniczne tłumiące niskie i średnie częstotliwości. Ochronniki filtrują dźwięki z otoczenia dopuszczając od uszu jedynie hałasy nieprzekraczające określonego progu. Dzięki temu strzelec zostaje odcięty od niebezpiecznych odgłosów, mogąc jednocześnie prowadzić swobodne rozmowy. Bardziej zaawansowane słuchawki na strzelnice dodatkowo kilkukrotnie wzmacniają ciche dźwięki takie jak szepty czy kroki podchodzącego zwierzęcia. Poprawa jakości słuchu ma znaczenie podczas skoordynowanych działań drużynowych i polowań w gęstym lesie, gdzie każdy, nawet najdrobniejszy odgłos może pomóc w zlokalizowaniu celu.

Aktywne słuchawki na strzelnice Earmor – zaawansowane funkcje za rozsądną cenę

Wybór dobrej jakości aktywnych ochronników nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Słuchawki na strzelnice marki Earmor łączą w sobie wysoką ergonomię wykonania i zaawansowane możliwości dostępne w atrakcyjnych cenach. Już najbardziej podstawowy model M30 nada się doskonale do ćwiczeń na strzelnicy lub polowań. Ochronniki te redukują niebezpieczne hałasy do bezpiecznego progu 82 db, jednocześnie nawet 3-krotnie wzmacniając pozostałe dźwięki. Jeśli dodamy do tego 350 h pracy na dwóch bateriach 1,5 AAA, wygodne, niskoprofilowe czasze oraz solidną obudowę z poliwęglanową powłoką to otrzymamy godne uwagi słuchawki strzeleckie, których zakup nie wydrenuje Twojego budżetu.

słuchawki na strzelnicę

Bardziej wymagający strzelcy powinni zainteresować się modelem M31 dostępnym w usprawnionej wersji MOD3. Oferuje on dodatkowo wzmocnioną obudowę, funkcję dynamicznego śledzenia głosu oraz lepszą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą wystąpić podczas burz lub w pobliżu izolatorów linii energetycznych i stacji radiowych. M31 posiada też gniazdo Mini Jack 3,5 mm, dzięki któremu podłączysz smartfon lub odtwarzacz MP3. Na koniec warto wspomnieć o najbardziej zaawansowanym wariancie, czyli M32, Oprócz wszystkich cech poprzedników model ten wyróżnia się możliwością podłączenia opcjonalnego modułu PTT (push to talk) służącego do szybkiej i wygodnej komunikacji z pozostałymi członkami zespołu.

Pamiętaj o zabezpieczaniu słuchu!

Zanim więc wyruszysz na strzelnicę lub w teren, nie zapomnij zabrać ze sobą ochronników słuchu. Słuchawki na strzelnice, polowanie lub rozgrywki drużynowe zapewniają maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwo podczas oddawania strzałów. Mając je na głowie żaden hałas nie rozproszy Twojej uwagi od tego, co w strzelectwie najważniejsze – skupieniu się na celu.

Joanna Słodkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *