1 kwietnia 2021 Komentarze (0) Myślistwo

Muflony – charakterystyka i tryb życia.

Stary tryk muflona i jego owce

Jak właściwie wygląda muflon? Jaki tryb życia prowadzi? Kiedy przypada okres rui? Czym się żywi? Jakie są kryteria selekcji muflonów? No i wreszcie – jak na niego zapolować? Wielkimi krokami zbliża się czas polowania na muflony. Od 1 października do 15 stycznia można polować na owce i jagnięta, zaś od 1 października do końca lutego na tryki. Aby ułatwić wszystkim chętnym podjęcie tego (trudnego!) wyzwania, zebraliśmy garść potrzebnych informacji.

Co to jest Muflon?

Muflon to inaczej dzika owca górska, która została sprowadzona z okolic Sardynii i Kostaryki w XIX wieku. W Polsce występuje w niewielkich ilościach na Ziemi kłodzkiej (Góry Bardzkie, Złote i Sowie) oraz w Karkonoszach.

Jak wygląda muflon?

Muflony są dosyć krępe, mają krótką i silną szyję oraz mocne, dosyć wysokie biegi. Taki typ budowy pozwala im doskonale odnaleźć się w terenach górzystych.
Długość ciała sięga 120 cm, a wysokość 75 cm. Masa tryka to średnio 35-40 kg, a owcy 25-30 kg.
Suknię mają w kolorze ceglastego brązu, ciemniejszą w okolicach grzbietu, zimą barwa zmienia się na kasztanową (i czarną na grzbiecie). Sierść jest krótka.
Tryk ma rogi (ślimy) w kształcie litery C lub, rzadziej, zamkniętego koła, których – w przeciwieństwie do zwierzyny płowej – nie zrzuca, a hoduje przez całe życie.
Ślimy w przypadku muflonów są uważane za cenne trofeum.

Tryb życia muflonów

Muflony przez cały rok żyją w gromadach, zwanych kierdelami. Owce i 1-2 letnie tryki latem tworzą kierdele, składające się z kilku czy kilkunastu sztuk, którym przewodzi stara owca. Zimą muflony łączą się w większe kierdele.
Starsze tryki albo żyją samotnie, albo odłączają się od stada w czasie rui i wyruszają na poszukiwanie owcy.

Muflony są uznawane za zwierzynę towarzyską, która żyje w zgodzie z innymi gatunkami w łowisku. Bywa, że można je spotkać, kiedy migrują z inną zwierzyną płową.
Latem przebywają w wyższych partiach gór, zimą schodzą do doliny. Prowadzą raczej osiadły tryb życia, dnie spędzają w ostojach (gęstwiny liściastych drzew lub świerków), na żer wyruszają zazwyczaj o zmierzchu, potrafią przebyć bardzo daleką drogę w poszukiwaniu pożywienia, a następnie wracają do ostoi.

Idealne warunki terenowe dla muflonów to suche, rozległe i górzyste okolice, porośnięte lasami mieszanymi o wysokim podszyciu, z bogatą warstwą krzewów (maliny, jeżyny) w runie. Ogromne znaczenie ma także obecność ekotonów (las-pole) i innych otwartych przestrzeni trawiastych.
Dla muflonów niekorzystne są tereny podmokłe.

Gdzie występują muflony?

Muflony występują na całym świecie, głównie w okolicach Sardynii i Kostaryki ale również w Niemczech, Austrii, Francji czy Słowacji. Muflony można spotkać również w Polsce na Ziemi kłodzkiej (Góry Bardzkie, Złote i Sowie) oraz w Karkonoszach. Jednak nie wszyscy wiedzą, że całkiem spore stado można spotkać również na terenie kamieniołomów w Piechcinie oraz w Bielawach (gmina Barcin). Strome zbocza wyrobisk kopalni wapienia stanowią dla nich substytut naturalnego, śródziemnomorskiego środowiska. Więcej na ten muflonów w Bielawach przeczytasz w artykule Braci Łowieckiej: https://prenumerata.braclowiecka.pl/wp-content/uploads/2021/03/darmowy_numer.pdf.

Rozmnażanie muflonów

Okres rui przypada u muflonów na listopad / grudzień. Stare tryki przepędzają młodsze od kierdeli owiec, przez co często wywiązują się wśród nich zacięte walki. Samce usiłują trafić przeciwnika ślimami tak, ażeby go unieszkodliwić. Często dochodzi do zaplątania się rogów, wtedy oboje przeciwnicy giną z głodu i wycieńczenia.

Baran i owca muflona

Baran i owca muflona

Co jedzą muflony?

Muflony, podobnie jak jelenie, są zwierzętami roślinożernymi. Żywią się więc młodymi pędami, trawami, liśćmi, ziołami, zimą wrzosami, borówkami i mchem.

Wpływ muflonów na środowisko

W Polsce stwierdzono negatywny wpływ muflonów na środowisko naturalne. Migrowanie i żerowanie tego gatunku ma się przyczyniać do ubożenia runa, osłabienia naturalnego odnowienia w zbiorowiskach leśnych, ustępowanie roślin naskalnych i leśnych o specjalistycznym zastosowaniu i – co ważniejsze – uruchamianie procesów erozyjnych, które przyczyniają się bezpośrednio do niszczenia rzadkich siedlisk.

Podkreśla się jednak, że w przeciwieństwie do jeleni i danieli, muflony nie tworzą szkód na polach i gruntach rolnych.

Selekcja muflonów

I klasa wieku

  • 2 – 4 rok życia: za prawidłowy uznaje się odstrzał tryków do długości ustalonej w określonym okręgu lub o wybitnie niesymetrycznym ułożeniu czy o kącie rozwarcia ślimów, znacznie odbiegającym od 90 stopni. Za nieprawidłowy uznaje się odstrzał powyżej długości ustalonej w określonym okręgu lub o kącie rozwarcia zbliżonym do 90 stopni.
  • 5 – 7 rok życia: za prawidłowy uznaje się odstrzał tryków o ślimach z nieprawidłowym skrętem lub o ślimach wrastających w kark, lub żuchwę. Za nieprawidłowy uznaje się odstrzał osobników, których ślimy są prawidłowo ukształtowane i o długości ślimów powyżej określonej w danym okręgu, a także ślimy medalowe.

II klasa wieku

  • 8 rok i starsze: za prawidłowy uznaje się odstrzał wszystkich tryków o ślimach niemedalowych oraz prawidłowo zrealizowany odstrzał łowny. Za nieprawidłowy uznaje się odstrzał tryków o ślimach medalowych, pozyskanych na odstrzał selekcyjny.

Jeżeli chodzi o odstrzał owiec, to za selekcyjne uznaje się osobniki z urożeniem (które występuje stosunkowo rzadko) oraz w wyraźnie słabej kondycji. Spośród jagniąt za selekcyjne uznawane są osobniki o słabej kondycji, słabsze z bliźniąt oraz jagnięta męskie o ślimach do 12 cm. W pierwszej kolejności należy również usuwać z populacji owce i jagnięta o widocznych cechach okulawienia, takie, które kaszlą oraz sztuki odstające od stada. Eliminować należy także owce w 10 roku życia i starsze.

Podsumowanie

Muflony są uważane za zwierzynę stosunkowo trudną do upolowania, ponieważ są niezwykle czujne, płochliwe, mają bardzo dobry wzrok i słuch, a na dodatek są inteligentne.
Rodzaje polowań, które okażą się najskuteczniejsze w przypadku chęci pozyskania muflona to podchód i zasiadka, o których wspominaliśmy wielokrotnie (na przykład tutaj).

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć połamania (broni)!

Darz Bór!

Krzysztof Rydlak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *