22 kwietnia 2021 Komentarze (0) Aktualności, Noktowizja, Poradniki zakupowe

Taktyczne noktowizory AGM Global Vision – gdy zabraknie światła

Noktowizory AGM Global Vision

Podczas działań w terenie wysokiej jakości optyka może przesądzić o powodzeniu całej operacji. Nie ma znaczenia czy mówimy o polowaniach, taktycznym zwiadzie, wyprawie survivalowej czy rozgrywkach ASG – noktowizor to sprzęt na wagę złota zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorskich entuzjastów outdooru. Aby zapewnić sobie najlepsze rezultaty, warto postawić na sprawdzonego producenta, jakim jest amerykańska firma AGM Global Vision.

Doskonała widoczność dla każdego

Choć pierwszy prototyp taktycznego noktowizora (opracowany przez szkockiego inżyniera Johna Logie Bairda) powstał już w 1926 roku, upowszechnienie tego wynalazku nastąpiło dopiero podczas II wojny światowej. Na początku konfliktu III Rzesza wykorzystała pierwszy celownik noktowizyjny montowany na m.in. na działach przeciwpancernych PAK 36. Po wojnie nastąpił gwałtowny rozwój tej technologii, która szybko wykroczyła poza obszar militarny. Możliwość widzenia w ciemności zyskali m.in. myśliwi, ratownicy górscy i sportowcy.

Dziś lornetki, lunety i nasadki noktowizyjne dostępne są dla każdego. Wśród wielu firm specjalizujących się w tym obszarze warto zwrócić uwagę na amerykańskiego producenta AGM Global Vision. W ofercie firmy znajdziemy szeroką gamę najwyższej jakości urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych (szerzej o tej technologii piszemy tutaj – link) przeznaczonych do obserwacji terenu w niesprzyjających warunkach widoczności. Głównym atutem tej marki jest doskonały stosunek ceny do jakości. Za rozsądną kwotę otrzymamy zaawansowane urządzenia optyczne przystosowane do działań w najtrudniejszym terenie i podczas każdej pogody.

Dlaczego noktowizja?

Kiepska widoczność to największy wróg każdego strzelca i pasjonata wszelkich aktywności outdoorowych. W sytuacjach wymagających dyskrecji nawet najlepsza latarka nie zda egzaminu z oczywistego powodu – silny snop światła natychmiastowo zdradziłby pozycję użytkownika. Noktowizory eliminują ten problem. Przetwornik, będący sercem całej konstrukcji wzmacnia światło cząsteczkowe (np. z gwiazd lub księżyca), a następnie nakierowuje je na obserwowany obraz. W efekcie użytkownik zyskuje wyostrzoną i wyregulowaną wizję w zielonej barwie – kolor ten najlepiej dopasowuje się do ludzkiego oka. Pewną wadą tańszych noktowizorów (z pierwszej generacji) jest fakt, że do działania potrzebują wystarczającej ilości światła zewnętrznego. II generacja przyniosła usprawnienie w tej materii – wbudowany oświetlacz podczerwieni. Emitowana przez niego podczerwień pełni rolę swojego rodzaju „substytutu” oświetlenia zewnętrznego. Równie istotną nowością wprowadzoną przez II generację jest płytka mikrokanalikowa, która jeszcze bardziej wzmacnia światło – nawet do 50 000 razy. W efekcie nowoczesne noktowizory wojskowe i myśliwskie zapewniają znakomitą widoczność nawet przy szczątkowej ilości oświetlenia.

Jaki noktowizor wybrać?

Wybór konkretnego urządzenia zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i oczekiwań użytkownika. Oferta firmy AGM Global Vision obejmuje wszelkie rodzaje noktowizorów, które sprawdzą się w najróżniejszych, najbardziej wymagających zadaniach.

Monokulary

Ta klasa urządzeń uchodzi za jedną z najbardziej uniwersalnych. Lekkie, kompaktowe noktowizory doskonale mieszczą się w dłoni, dzięki czemu sprawdzają się podczas dyskretnych obserwacji zwierząt, taktycznego zwiadu na terenie wroga czy rozeznania się w bieżącej sytuacji. Można je także zamontować na głowie, hełmie, broni bądź też przed obiektywem kamery, co umożliwia łatwą adaptację do konkretnego scenariusza. Świetnym reprezentantem tej kategorii jest monokular noktowizyjny Wolf-14. Za sprawą ultra lekkiej, wodoodpornej konstrukcji i solidnej baterii (zdolnej wytrzymać do 40 h) sprzęt sprosta każdemu wyzwaniu. Wieloalkaliczna fotokatoda, płytka mikrokanalikowa oraz oświetlacz podczerwieni gwarantują doskonałą widoczność na krótkim i średnim dystansie w niemal zupełnych ciemnościach.

Noktowizor AGM Wolf-14

Monokular noktowizyjny Wolf-14

Gogle

Główną zaletą dwuocznych noktowizorów jest wygoda i ergonomia – obuoczna optyka zapewnia znacznie lepszy ogląd na sytuację niż w przypadku monokularów. Właśnie dlatego urządzenia te najczęściej wybierane są przez służby mundurowe, m.in. wojsko, straż graniczną czy policję. Świetnym wyborem do wymagających działań w terenie będą profesjonalne gogle noktowizyjne WOLF-7. Szeroki kąt widzenia 40° wraz z oświetlaczem IR gwarantują znakomitą widoczność na krótkim dystansie. Nie bez znaczenia jest też automatyczna kontrola jasności, która dostosuje obraz do aktualnych warunków oświetlenia, a także bardzo wydajne zasilanie – do 60 h ciągłej pracy.

Dobrą alternatywą stanowi wojskowy noktowizor NVG-40, który zapewnia realną optykę stereoskopową przy polu widzenia 40°. Konstrukcja wykonana zgodnie z klasą ochrony IP 67 cechuje się dużą odpornością na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz wstrząsy, natomiast manualna kontrola jasności umożliwia płynne dostosowanie do warunków dynamicznie zmieniającego się oświetlenia (np. w środowisku miejskim). Jeżeli zależy nam na większym polu widzenia polecamy noktowizor NVG-50, który posiada FOV na poziomie 51°.

Gogle noktowizyjne NVG 50

Wojskowy noktowizor NVG-40

Lornetki

Do obserwacji na większym dystansie lornetka noktowizyjna będzie najlepszą opcją. Sprzęty takie przystosowane są do ręcznego użytkowania lub też montażu na statywie. Można więc z ich pomocą prowadzić nawet wielogodzinną obserwację ze znacznej odległości. Dla przykładu lornetka noktowizyjna Foxbat-5 dysponuje 4,5x powiększeniem optycznym oraz oświetlaczem IR dalekiego zasięgu. Dodajmy do tego szerokokątny obiektyw 108 mm ze światłem F/1.5 oraz automatyczną kontrolę jasności. Bardziej wymagającym użytkownikom polecamy model FoxBat-LE. Ta lornetka noktowizyjna dostępna jest w trzech konfiguracjach z powiększeniem 6x, 7x i 10x – użytkownik może więc wybrać wariant dla średnich lub dalekich dystansów.

Lornetka noktowizyjna Foxbat 5

Lornetka noktowizyjna Foxbat 5

Nakładki i celowniki

Myśliwi, uczestnicy rozgrywek ASG oraz zawodowi strzelcy docenią nakładki i celowniki noktowizyjne. Bezpośredni montaż na broni pozwala na szybkie, wygodne i precyzyjne wymierzenie strzału w leśnej głuszy lub po zmroku. Optymalnym zastosowaniem do celów myśliwskich jest nakładka noktowizyjna AGM Comanche 22, którą można zamontować przed dowolną lunetą dzienną na szynie Weaver i Picatinny. Błyskawiczna konwersja zakresów dziennych na NVD oraz manualna kontrola wzmocnienia przekładają się na duży potencjał operacyjny w najtrudniejszych warunkach widoczności.

Celowniki noktowizyjne takie jak AGM Wolverine 4 niwelują konieczność montażu lunety dziennej. Za sprawą stałego, 4-krotnego powiększenia i jasnego obiektywu o ogniskowej 108 mm strzelec dysponuje doskonałymi warunkami do oddania celnego strzału. Niewielka waga noktowizora nie wpłynie na celność broni, a solidna obudowa z aluminium lotniczego wytrzyma silne wstrząsy spowodowane np. znacznym odrzutem. Dla strzelców, którym zależy na większym powiększeniu polecamy natomiast model Wolverine Pro, który dostępny jest w wariancie z zoomem 4x lub 6x. Obie wersje dysponują czasem pracy do 40 h, funkcją ochrony przed zbyt mocnym światłem oraz niezwykle wytrzymałą, wodoodporną konstrukcją.

Celownik noktowizyjny Wolverine-4

Oświetlacze IR

Nie każdy noktowizor posiada wbudowany oświetlacz podczerwieni. Jeżeli dysponujemy takim modelem, wówczas warto dokupić zewnętrzny iluminator. Oświetlacz Sioux 940 dedykowany noktowizorom cyfrowym emituje pasmo o długości 940 nm, które jest niewidoczne dla ludzi i większości zwierząt. Oświetlacz zapewnia pełną dyskrecję i zasięg do 600 m. Drugim godnym uwagi modelem jest Sioux 850. W przeciwieństwie do poprzedniego ten wariant jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami noktowizorów (Gen, CORE, Gen 2, Gen 3, cyfrowe).

Joanna Słodkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *