17 stycznia 2021 5 komentarzy Poradniki zakupowe, Sprzęt, Termowizja

Termowizja w służbie myślistwu, czyli jaki termowizor dla myśliwego?

Obraz z kamery termowizyjnej

Termowizja to nowoczesna technologia obrazowania energii cieplnej. Wiele osób wciąż myśli, że technologia ta jest zarezerwowana tylko dla specjalistycznych jednostek policji czy wojska. Udowadniamy, że jest inaczej i porównujemy termowizję z noktowizją. Dowiedz się więcej z tego artykułu.

Jak działa termowizja?

Zasada działania termowizji jest zbliżona do działania zwykłej kamery cyfrowej. Różnica polega na tym, że matryca termowizora przechwytuje pasmo elektromagnetyczne średniej podczerwieni (długość fali od ok. 0,9 do 14 μm), rejestrując tym samym pasmo energii cieplnej. Energię cieplną wytwarza praktycznie każda cząstka wszechświata (nie licząc ciał schłodzonych do zera bezwzględnego.). Termowizor rejestruje tą energię i przetwarza ją na obraz zrozumiały dla człowieka.

Wady i zalety termowizji

Największą zaletą termowizji jest brak wpływu światła widzialnego na działanie termowizora. W dzień i w nocy otrzymamy taki sam, wysoce kontrastowy obraz, który umożliwi nam szybkie lokalizowanie gorących punktów w otoczeniu. Nie wymagane są tak jak w przypadku noktowizorów oświetlacze podczerwieni. Operator obserwujący otoczenie przez termowizor nie zostanie oślepiony przez reflektory samochodu lub pieszego z latarką. Termowizor „widzi” bez problemu przez mgłę, śnieg czy deszcz. Obraz z termowizora często możemy nagrać w celu późniejszego obejrzenia.

Termowizory odczytują najmniejsze różnice w temperaturze, dzięki temu możemy dokładnie zmierzyć temperaturę obiektów w otoczeniu. Niestety wszystko ma swoje wady i zalety, nie inaczej jest w przypadku termowizji. Krótki czas pracy, od 3 do 6 godzin zależenie od urządzenia sprawia, że całonocna obserwacja musi być wspierana akcesoriami wydłużającymi działanie lub dodatkowymi akumulatorami. Kolejną niedogodnością jest „ślepota” termowizji w przypadku powierzchni mocno wypolerowanych lub szklanych jak szyby okien. Powierzchnie te odbijają energię cieplną i w obrazie termowizora wyglądają jak lustro. Obalamy również mit o widzeniu przez ściany. Jest to filmowy wymysł i żaden termowizor nie oferuje takiej funkcji. Natomiast wysoki kontrast umożliwia nam z łatwością zauważenie ciepłych obiektów przez krzewy i korony drzew, ale nigdy przez solidne ciało stałe jak np. ściana.

Popularne zastosowania termowizji

Termowizja cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Korzystają z niej wszystkie służby. Zaczynając od wojska a kończąc na policji i straży pożarnej. Nasz rodzimy rynek powoli zapełnia się ofertą zagranicznych producentów termowizorów w tym FLIRa i producentów korzystających z jego matryc jak Armasight (obecnie producent AGM Global Vision). A konsumenci coraz chętniej sięgają po tego typu produkty. Jakie mniej znane funkcje spełnia termowizja? Dzięki temu, że każdy element otoczenia posiada swoją emisję ciepła, możemy wychwytywać nieregularności. I w ten sposób policja i celnicy wynajdują schowki w ścianach, samochodach itd. Straż pożarna natomiast używa termowizji do lokalizowania np. wycieków substancji do rzek i zbiorników; lokalizowania rannych oraz źródeł ognia. Firmy BHP używają termografii do robienia zdjęć termicznych instalacji, lokalizowania źródłem usterek czy możliwych punktów zapalnych. Nie jeden właściciel domku jednorodzinnego skorzystał z usług profesjonalnego audytu cieplnego wykonywanego przy pomocy termowizora przemysłowego.

Przewaga termowizji nad noktowizją

Największymi dwoma zaletami termowizji w porównaniu do noktowizji jest wysoki kontrast obrazu oraz brak wpływu światła widzialnego na funkcjonowanie termowizora. Niestety czynnikiem, który zniechęca do zakupu termowizji jest cena. Ale jeżeli porównamy sobie jakość obrazu, kontrast, możliwości i skuteczność a potem podzielimy to przez cenę – to zwycięzcą zostaje zdecydowanie termowizja.

Wyższość termowizji nad noktowizją świetnie prezentuje poniższy film:
https://www.youtube.com/watch?v=rAvnMYqj2c0

Na co zwrócić uwagę przy zakupie termowizora?

1. Parametry termowizora

W przypadku kupna termowizora głównymi czynnikami wpływającymi na naszą decyzję powinny być parametry obrazu i sensora termicznego. Pierwszym parametrem decydującym o obrazie jest odświeżanie wyrażone w hercach (Hz). Najczęstsze wartości, z jakimi się spotkamy to kolejno 9 Hz, 30 Hz, 50 Hz i 60 Hz. Oznaczają szybkość, z jaką odświeżany jest obraz (im większa wartość tym obraz będzie płynniejszy, a przy ruchu kamery będą mniej dostrzegalne „darcia obrazu”). Do obserwacji obiektów statycznych lub wolno poruszających się wystarczającą wartością jest 9Hz. Przy strzelaniu do celów poruszających się z średnią i dużą prędkością – zalecane są wartości odświeżania 30 Hz i więcej. Wartości ponad 50 Hz zapewnią najlepszą szybkość odświeżania obrazu, który staje się idealnie płynny i komfortowy przy aktywnym użytkowaniu.

2. Rozdzielczość

Kolejnym parametrem wpływającym na obraz jest rozdzielczość wyrażana w pixelach (px). Czym większa wartość tym bardziej detaliczny obraz obejrzymy. Wartości te są różne i zaczynają się w okolicach 324×256 px a kończąc nawet na 640×512 px. Wybór rozdzielczości zależny jest od indywidualnych preferencji i w większości przypadków jest uzależniony od ceny. Osobiście zachęcam do wybierania wyższych rozdzielczości ze względu na wyrazistość detali, którą dzięki temu osiągniemy. Poza parametrami obrazu ważną częścią termowizora jest sensor termiczny. Sensory te różnią się między innymi wielkością, wagą i chłodzeniem, dla osoby zainteresowanej kupnem najważniejszy jest parametr zakresu temperatur, jakie może przechwycić urządzenie. Zakres ten wybieramy zależnie od zastosowania termowizora i warunków panujących w miejscu zastosowania.

3. Zakres temperatur

Zastosowania dzielimy na przemysłowe i taktyczne. W przypadku termowizji taktycznej dla myśliwych możemy spokojnie wybierać termowizory działające w paśmie -20 Cº do +50 Cº wystarczy to do obserwacji zwierzyny łownej i zapewni odpowiedni komfort działania. Jeżeli chodzi o warunki panujące w miejscu użytkowania czyli klimat: bardzo mroźne zimy lub upalne lata mogą zmniejszyć kontrast termiczny otoczenia a co za tym idzie skrócić zasięg detekcji. O ile polskie zimy nie stanowią większego problemu to bardzo upalne lato i obserwacja w dzień mogą drastycznie ograniczyć detekcję ciepłokrwistych stworzeń. Zasada do zapamiętania: im większa jest różnica temperatury otoczenia od temperatury celu, tym większy będzie kontrast obrazu i zasięg detekcji.

Przegląd oferty termowizorów firmy Armasight

Armasight to producent, który nie uznaje kompromisów jeżeli chodzi o wykonanie swoich produktów. A jednocześnie dzięki ciągłej optymalizacji procesów produkcyjnych może zagwarantować wysoką jakość przy lepszej cenie niż konkurencja. Każde urządzenie występuje w różnych wersjach, dzięki czemu możemy dostosować zakup do naszych potrzeb. Bogata oferta akcesoriów gwarantuje, że w razie potrzeby będziemy mogli poszerzyć możliwości zakupionego sprzętu. Na każdy termowizor obowiązuje gwarancja producenta 3 lata, a na sensor FLIR wykorzystany w urządzeniach 10 lat gwarancji.

Lornetki termowizyjne Helios oraz Helios HD

To urządzenia uniwersalne, idealne do dłuższej obserwacji w tym inwentaryzacji łowiska czy poszukiwaniu postrzałka. Wersja Helios HD to lornetka dalekiego zasięgu z dużym powiększeniem od 10x do 12x (zależnie od wersji). Z montażem na statywie zamieni się w obserwacyjny punkt umożliwiający detekcję nawet na odległość 820 metrów! Zewnętrzny rejestrator DT pozwoli nam nagrać przebieg obserwacji i odtworzyć go później do dalszej analizy.

 • Lornetka termowizyjna Helios
  Lornetka termowizyjna Helios
 • Lornetka termowizyjna Helios HD
  Lornetka termowizyjna Helios HD

Lunety termowizyjne Prometheus i Prometheus MINI

Prometeusz to lżejsze jednooczne urządzenie termowizyjne do obserwacji. Cechuje się dobrym zasięgiem detekcji oraz niższą wagą niż urządzenia obuoczne. Doskonale sprawdzi się kiedy liczy się dla nas poręczność i szybkość korzystania z urządzenia. Możemy wydłużyć czas działania urządzenia podpinając do niego zewnętrzny power bank wydłużający czas pracy nawet o 8 godzin. Wersja mini to zadziwiająco mała odmiana Prometeusza, na chwilę obecną jedno z najmniejszych urządzeń termowizyjnych o wadze 230 gram! Jest na tyle małe, że zmieści się w kieszeni kurtki. Idealny sprzęt do szybkiej identyfikacji zwierzęcia i poszukiwaniu postrzałka.

 • Luneta termowizyjna Prometheus
  Luneta termowizyjna Prometheus
 • Luneta termowizyjna Prometheus MINI
  Luneta termowizyjna Prometheus MINI

Nakładka termowizyjna Apollo

Termowizor Apollo pozwoli nam zamienić naszą lornetkę dzienną bądź celownik w urządzenie termowizyjne najwyższej klasy. Termowizor zbudowany na bazie Promethusa i dostosowany do montażu na urządzeniach obserwacyjnych czynią z niego model nadzwyczaj uniwersalny, i doskonały dla osób posiadający optykę dzienną. Nakładka ta nie zmienia parametrów urządzenia, do którego jest przytwierdzona dzięki czemu po założeniu nie jest wymagana kalibracja.

 • Nakładka termowizyjna Apollo
  Nakładka termowizyjna Apollo

Termowizja dla każdego

Już nie tylko na filmach akcji, ale i na własnej skórze możemy się przekonać o potędze technologii. Termowizja to lider nowoczesnej myśli technologicznej w dziedzinie optoelektroniki. Podczas wyboru modelu powinniśmy się skupić na naszych potrzebach. W przypadku obserwacji długofalowej najlepsza będzie lornetka Helios. Gdy liczy się dla nas lekkość i szybkość użycia sprzętu, to sugeruję zakup lunety termowizyjnej Prometheus MINI. Natomiast dla osób posiadających optykę dzienną, polecam nakładkę Apollo. W przypadku termowizji przemysłowej powinniśmy zaopatrzyć się w ręczny termowizor marki FLIR.

Daniel Król

5 komentarzy do Termowizja w służbie myślistwu, czyli jaki termowizor dla myśliwego?

 1. Steven R pisze:

  A pociski naprowadzane do polowań sprzedajecie? Gdzie ta granica …

  • Jacek pisze:

   Granicę zauważysz wtedy jak w nocy dostaniesz kulkę od myśliwego, który myslał że to dzik…

   • Viggen pisze:

    Nie zrozumiałeś zasadniczego pytania, które zadał Jacek zapewne jest to spowodowane siłą potrzeby sprzedania wszystkiego, mimo, że do odwołujecie się tu do zasad w łowiectwie. O ile sam noktowizor, termowizor jest ok do obserwacji to nakładka termowizyjna jest w myśl prawa ZAKAZANA!

 2. Sandra Jasionowska pisze:

  Ten artykuł bardzo mi się przydał w pracy inżynierskiej, dzięki!

 3. Rro pisze:

  U mnie w strefie asf jest dozwolona. A straty wyrządzane przez zwierzynę karmioną na polach rolników już jest ok.? mędrcy od siedmiu boleści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *