20 lipca 2023 Komentarze (0) Bez kategorii

W zgodzie z naturą – jakie zasady obowiązują w parkach narodowych? Poznaj 10 najważniejszych reguł!

czerwona tablica pod daszkiem z podpisem park narodowy w lesie

Parki narodowe to ostatnie bastiony pięknej przyrody. Dzięki nim wyjątkowe tereny mogą zachować swój pierwotny wygląd i nie są narażone na szkodliwe działania ludzi. Pomagają w tym przepisy, których złamanie grozi surowymi karami. Co robić, by żyć w zgodzie z naturą? Poznaj zasady zachowania w parku narodowym!

Co to są parki narodowe?

parki narodowe w polsce na mapie

Zacznijmy jednak od tego, czym są parki narodowe. To obszary, które wyróżniają szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi lub kulturowymi. Ich powierzchnia nie może być mniejsza niż 1000 ha. Ochronie podlega na niej wszelka przyroda.

Parki narodowe tworzy się po to, aby zachować różnorodność biologiczną, zasobów, tworów, składników przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych. Celem jest także przywrócenie właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenie zniekształconych siedlisk przyrodniczych, roślin, zwierząt lub grzybów. Definicje te reguluje Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Parki są podzielone na strefy, w których obowiązują odrębne zasady dbania o środowisko:

 • obszar ochrony ścisłej,
 • obszar ochrony czynnej,
 • obszar ochrony krajobrazowej.

Najważniejsze rezerwaty przyrody na terenie Polski finansuje budżet państwowy. Pieczę nad każdym z nich sprawuje dyrektor parku.

Zasady zachowania w parku narodowym

kobieta spaceruje po parku narodowym

Parki narodowe to obszary turystyczne. Miejsca dostępne dla zwiedzających wyznacza dowodzący rezerwatem kierownik. Ustala on także, czy do przebywania na jego terenie wymagany jest bilet. Warto zaznaczyć, że cena wejściówki nie może przekroczyć siedmiu złotych.

Umożliwienie turystom zwiedzania parków narodowych wymaga określenia przez władze specjalnych zasad. Każda nieścisłość w przepisach narażałaby bowiem przyrodę na potencjalne szkody ze strony wizytujących osób.

Jak zachować się w parku narodowym? Najważniejsze reguły:

Jakie są zasady zachowania obowiązujące w parkach narodowych? To kwestia indywidualna każdego z rezerwatów. Wszystkie 23 tego typu obszary na terenie Polski łączą jednak podobne, znane powszechnie reguły.

Poznaj 10 najważniejszych zasad zachowania w parku narodowym:

 1. Poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych (najlepiej w ciągu dnia).
 2. Nie niszcz i nie zbieraj roślin, w tym owoców runa leśnego oraz grzybów.
 3. Nie łap i nie płosz dzikich zwierząt.
 4. Nie hałasuj ani nie używaj odbiorników radiowych.
 5. Na rowerze poruszaj się tylko i wyłącznie po wytyczonych ścieżkach.
 6. Sport uprawiaj tylko na wyznaczonych do tego terenach.
 7. Nie biwakuj i nie pal ognia.
 8. Nie wprowadzaj ze sobą psów i innych zwierząt (po stronie czeskiej wymagana jest smycz).
 9. Nie śmieć. Odpady zabieraj ze sobą i wyrzucaj do śmietników w schroniskach.
 10. Nie zbieraj skał oraz innych minerałów.

To tylko przykłady najważniejszych zasad panujących na terenie parków narodowych w Polsce. Ze szczegółowymi regułami zapoznasz się na ich stronach internetowych.

Co grozi za złamanie zasad w parku narodowym?

Według Kodeksu wykroczeń, kara grzywny za nieprzestrzeganie zasad panujących na terenie parku narodowego wynosi od 20 złotych do 5 tysięcy złotych. To jednak nie najpoważniejsze sankcje, jakie czekają na wandali.

W przypadku mocniejszych wykroczeń przewiduje się karę aresztu od 5 do 30 dni. Oczywiście w zależności od skali wyrządzonych szkód sąd może zadecydować także o skazaniu chuliganów na więzienie.

Co zabrać ze sobą do parku narodowego? Polecane produkty

ekwipunek do spaceru po parku narodowym

O czym warto pamiętać przed wizytą w parku narodowym? Poza znajomością zasad, a także ich przestrzeganiem, dobrze będzie zadbać o właściwe wyposażenie. Mowa tu nie tylko o zasobach wody i pokarmu, czy właściwym ubiorze.

Odstraszacze na kleszcze

Większość szlaków na terenie rezerwatów przyrody przebiega przez gęste lasy. W okresie wiosenno-letnim pełne są one groźnych insektów, takich jak kleszcze, które przenoszą niebezpieczną dla człowieka boreliozę. Biorąc pod uwagę to oraz ich niewielkie rozmiary utrudniające wykrycie, tworzy nam się przepis na nieszczęście. Jak temu zapobiec?

W ostatnim czasie rośnie popularność kieszonkowych odstraszaczy na kleszcze. Zapewniają one skuteczną ochronę, nie wydzielając przy tym nieprzyjemnego zapachu. Ponadto można je zaczepić np. o pasek spodni lub plecak.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • bezpieczny dla środowiska
 • emituje niesłyszalne ultradźwięki

Lornetki do obserwacji przyrody

Podczas wycieczki do parku narodowego przyda nam się również dobra lornetka do obserwacji przyrody. Dzięki niej będziemy w stanie dostrzec zdecydowanie więcej szczegółów, a także przyjrzeć się z bliska dzikim ptakom lub innym zwierzętom.

Jak wybrać dobrą lornetkę? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skalę przybliżenia, wagę, pole widzenia oraz typ soczewek. Typ porro zapewni Ci bardziej efektywne doznania niż w przypadku typu dachowego. Kosztem będą większe wymiary i ciężar urządzenia.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

Parki narodowe a krajobrazowe – czy są takie same zasady?

rodzina spaceruje po lesie

Parki krajobrazowe są mniej rygorystyczną formą ochrony przyrody. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi a parkami narodowymi jest to, że turyści nie muszą poruszać się po nich wytyczonymi trasami. Wizytujący mają swobodę działań, dopóki nie szkodzą przyrodzie. Powierzchnia parku krajobrazowego nie ma ponadto wytyczonej minimalnej powierzchni.

Większość panujących tam zasad jest jednak taka sama jak w przypadku parków narodowych. Szczegółowe reguły panujące na terenie każdego z rezerwatów krajobrazowych, podobnie jak we wcześniej opisywanym przypadku, można znaleźć na stronie internetowej konkretnego parku.

Jakie zasady zachowania obowiązują w parkach narodowych? – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zasad zachowania się w parkach narodowych!

1.   Czego nie można robić w parku narodowym?

Według Ustawy o ochronie przyrody, w parku narodowym nie można m.in. schodzić z wyznaczonych szlaków, zbierać grzybów, roślin, polować na zwierzęta, łowić ryb poza wyznaczonymi miejscami, dokarmiać i płoszyć zwierząt.

2.   Czego nie wolno robić w parku krajobrazowym?

W parku krajobrazowym panują niemal identyczne zasady zachowania jak w przypadku parku narodowego. Główną różnicą jest zdecydowanie większa swoboda turystów. Nie muszą oni poruszać się po wyznaczonych trasach i mogą prowadzić różne działania, dopóki nie szkodzą przyrodzie.

3.   Jaki jest największy park narodowy w Polsce?

Największym parkiem narodowym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 592,2 km².

4.   Jakie kary grożą za złamanie zasad w parku narodowym?

Za złamanie zasad w parku narodowym grozi kara grzywny od 20 złotych do 5 tysięcy złotych. W przypadku poważniejszych wykroczeń kodeks przewiduje także karę aresztu do 30 dni lub nawet karę więzienia.

5.   Czy do parku narodowego można wejść z psem?

Regulaminy parków narodowych zabraniają wprowadzania na ich teren psów. Ma to na celu uniknięcie płoszenia będących pod ochroną zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *