19 maja 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Wakacje pod namiotem – co zabrać na biwak?

kobieta i mężczyzna siedzą na krzesłach w lesie obok namiotu z gitarą

Gwiazdy, las i cisza – człowiek czuje się częścią natury. Bywa też nieplanowana wędrówka po zmroku i pełna zależność od pogody. Jedno i drugie to właśnie wakacje pod namiotem. Przygotowaliśmy ten poradnik, żebyś mógł wspominać je z przyjemnością. Gdzie jechać i ile kosztuje sprzęt? Co zabrać na biwak pod namiot?  Sprawdź, zanim wyruszysz!

Gdzie nie wolno nocować pod namiotem?

kolorowe namioty stoją w lesie nocą z zapalonymi lampami w środku

Zacznijmy od zakazów, żeby potem skupić się już na samych przyjemnych aspektach biwakowania. Nocowanie na dziko w Polsce jest zabronione. Większość terenów – choć na pierwszy rzut oka wydają się “niczyja” – tak naprawdę do kogoś należy, czy to do osób prywatnych, firm, czy organów państwowych. W takich miejscach biwakować nie wolno, a w najlepszym razie wymaga to uzyskania wcześniejszego pozwolenia. Mowa szczególnie o:

 • plaży;
 • wydmach i klifach;
 • lasach, poza miejscami udostępnionymi przez nadleśnictwo lub właściciela terenu;
 • rezerwatach przyrody bez pozwolenia.

Fani biwakowania mają jednak w Polsce całkiem sporo możliwości, o czym zaraz się przekonasz.

Wakacje pod namiotem w Polsce

W 2019 Lasy Państwowe rozpoczęły program Zanocuj w lesie. 600 tys. hektarów w 425 nadleśnictwach – jak mówi hasło projektu –  jest obecnie otwartych dla fanów survivalu czy bushcraftu. Warto jednak wiedzieć, że powyżej dziewięciu osób lub dwóch nocy, należy z wyprzedzeniem poprosić o zgodę odpowiednie nadleśnictwo.

Namiastkę cywilizacji zapewni Ci kemping i pole namiotowe. Według portalu Polski Caravaning, w 2022 roku takich miejsc było 551. Jest więc z czego wybierać. To oczywiście opcja płatna, ale znacznie tańsza niż hotel.

Gdzie na wakacje pod namiot?

Podstawowe pytanie brzmi: na dziko czy na kempingu? Noc poza szlakami ma niepowtarzalny klimat – stoisz w oko z naturą. Z kolei kemping daje Ci całe zaplecze i infrastrukturę – prąd, kanalizację, bieżącą wodę. Taki wybór to więc nie tylko kwestia przepisów, ale też wygody. Poza tym, jak już wspomniałem, dziki biwak w Polsce jest możliwy w zasadzie tylko w ramach projektu Zanocuj w lesie albo za zgodą właściciela terenu.

Spanie pod namiotem w górach – gdzie?

Górski poranek w namiocie z widokiem na rozległe doliny? W Polsce – tylko na kempingach i polach namiotowych. Oto kilka popularnych miejsc:

 • w Pieninach – Camping Łęg;
 • w Tatrach – Camping Willa Skoczek;
 • w Bieszczadach – pole namiotowe TRAMP;
 • w Beskidach – kemping “Orłowa”;
 • w Karkonoszach – pole namiotowe “Nad Rozkosznym Stawem”.

W każdym paśmie górskim w Polsce znajduje się sporo pól namiotowych. Jeśli więc nie zamierzasz nocować w schronisku, na szczycie, a jednak pozostać w naturze, pole namiotowe stoi dla Ciebie otworem.

Gdzie pod namiot nad jezioro?

Jezioro w Polsce? Jak nic – Mazury! Ciekawe pola namiotowe znajdziesz:

 • nad Świtajnem – kemping “Binduga 69”;
 • nad Czosem – ‘Camping Cezar”;
 • nad Szelągiem Wielkim – kemping “Pajda Mazur”.

Oczywiście nie tylko mazurskie jeziora pełne są kempingów, ale jednak tamtejsze tereny mają swój unikalny charakter i klimat.

Gdzie pod namiot nad morze?

Za rozbicie namiotu na polskiej plaży nocą grozi 500 zł mandatu. Nie mówię o parawanach – w dzień namioty rozbijać można. Nad Bałtykiem znajdziesz więc sporo kempingów, przykładowo:

 • we Władysławowie – pole namiotowe “Lazurowe”;
 • w pobliżu Jastarni – kemping “Pod Cyprysami”;
 • w Sopocie – kemping “Park45”.

Bliskość natury i plaży, a często szum morza słyszany zaraz po przebudzeniu – to właśnie zalety takich pól namiotowych.

Wakacje pod namiotem za granicą

kolorowe namioty stoją w górach na trawie

W Europie znajdziesz tylko kilka krajów, w których spanie na dziko – poza kempingami – jest legalne. To m.in. Albania, Bośnia i Hercegowina, Francja czy Estonia. Szczególnym przypadkiem jest natomiast Skandynawia. W zdecydowanej większości regionu nie warto jednak ryzykować, biwakując dłużej niż jedną noc.

Pod namiot do Szwecji, Norwegii lub Finlandii

W całej Skandynawii obowiązuje prawo Allemansrätten. Zgodnie z nim wszyscy mogą korzystać z lasów państwowych i prywatnych – zbierać tam grzyby, kąpać się w rzekach i rozbijać namioty. Jeśli teren do kogoś należy, warunkiem jest zachowanie 150 metrów odległości od najbliższego domu. Gdy chcesz zostać tam na dłużej niż jedną noc, dodatkowo potrzebna Ci będzie zgoda właściciela.

Trzeba jednocześnie przyznać, że Szwedzi, Finowie i Norwegowie żyją z naturą za pan brat – dbają o nią i szanują ją. Takie podejście jest tam przekazywane z pokolenia na pokolenie. W polskim lesie wystarczy spędzić kwadrans, żeby natrafić na pozostawione śmieci. Jeśli wybierasz się więc na wakacje pod namiot do Skandynawii, dbaj o swoją okolicę tak jak lokalsi.

Pod namiot do Francji

Przykład Francji pokazuje, jak pozostałe europejskie kraje, w których dziki kemping jest legalny, podchodzą do tej kwestii. Nie obowiązuje tam prawo analogiczne do skandynawskiego Allemansrätten, więc swoboda biwakowania jest szeroka, ale ograniczona. Nie możesz rozbić namiotu nad morzem oraz bliżej niż 200 metrów od zbiorników z wodą pitną. Nielegalne byłoby to również w parkach narodowych czy na prywatnych posesjach.

Jaki namiot wybrać?

osoba w niebieskiej koszulce zbiera namiot w lesie

W grupie, w parze czy solo? Od tego zależy rozmiar namiotu. W sklepach dostępne są nawet takie, w których zmieści się 8 osób. Różnią się one też kształtem i poziomem nieprzemakalności. Rzućmy okiem na dwie najważniejsze cechy.

Namiot z tropikiem

Tropik to dodatkowa warstwa namiotu, która chroni przed przemoknięciem – zarówno od góry, jak i od spodu konstrukcji. Czasem zdarzają się podmycia, i to nie tylko przy ulewie, ale też porannej rosie. Stopień odporności materiału określa się więc w milimetrach słupa wody. Wypatruj wartości powyżej 1500 – to totalne minimum.

Niezależnie od wszystkiego, ważne jest, żeby namiot stał w suchym miejscu, możliwie jak najbardziej osłoniętym od wiatru i deszczu.

Kształt namiotu

Jak dużą grupą jedziecie? Jak długo potrwają te wakacje pod namiotem? Z odpowiedzią łączy się rodzaj jego konstrukcji. Na rynku znajdziesz:

 • namioty igloo,
 • namioty tunelowe,
 • namioty geodezyjne.

Jeśli planujesz spędzić w naturze noc czy dwie i w namiocie będziesz jedynie spał, igloo prawdopodobnie Ci wystarczy. Natomiast, jeżeli szykujesz się na dłuższy biwak z rodziną – przyda się wersja tunelowa. Ostatnia grupa namiotów – geodezyjne – to już naprawdę solidna struktura.

Namiot – ile kosztuje?

To zależy – od stopnia nieprzemakalności, marki i rozmiaru. Ogólnie tani namiot, który nie rozerwie się przy samym rozstawianiu, możesz kupić już za około 200 zł. Bardziej solidny model i w wersji dla dwóch osób, kupisz za 500 zł. Z kolei koszt namiotu 4-osobowego to koszt powyżej 1000 zł.

Co zabrać na wakacje pod namiot?

co zabrać na wakacje pod namiot

Gdy namiot już wybrany, czas na całe wyposażenie. Jest kilka rzeczy, które właściwie zawsze się przydają. Diabeł tkwi w okolicznościach i temperaturach.

Śpiwór

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Dopasuj śpiwór do warunków i swoich potrzeb. Poniżej zebraliśmy główne kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze.

Śpiwór – koperta czy mumia?

Zacznijmy od koperty. To śpiwór szeroki – masz w nim dużo miejsca na swobodne ruchy. Możesz go też rozpiąć i zmienić w kołdrę – a łącząc jedną kopertę z drugą – nawet kołdrę dwuosobową. Wady: waga, rozmiar w plecaku i gorsze utrzymywanie ciepła niż mumia. Najtańsze koperty kupisz za 70 zł, lepsze za około 150 zł.

Mumia to śpiwór w kształcie długiego trapezu. Jest szersza w ramionach, węższa w stopach. Nie pozostawia wiele miejsca na swobodne ruchy, ale mniejsza ilość powietrza do ogrzania sprawia, że jest w niej ciepło. Łatwo ją za to zmieścić do plecaka. Wada: po prostu ciasno. Koszt mumii to około 200 zł.

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwór puchowy – lekki, dobrze izolujący i łatwy do spakowania. Sprawdza się, kiedy jest sucho. Przy wilgotnym powietrzu puch zmienia się jednak w wadę. Ocieplina zbija się w grudki i coraz gorzej utrzymuje temperaturę. Pomaga jedynie całkowite osuszenie śpiwora. Pakując go jednak w wodoodporny pokrowiec, zawilgoceniu można zapobiec.

Śpiwór syntetyczny jest tańszy i lepiej sobie radzi z wilgocią. Jest jednak o wiele cięższy i mniej poręczny. Zazwyczaj nie grzeje tak dobrze jak puch. Nawet w swoich kolejnych, ulepszonych generacjach.

Śpiwór – jakie temperatury?

Na opakowaniu znajdziesz orientacyjny zakres temperatur, w których śpiwór się sprawdzi. Producenci zwykle badają termikę za pomocą manekinów: 25-letniej kobiety (wzrost: 160 cm, waga: 60 kg) i 25-letniego mężczyzny (wzrost: 175 cm, waga: 73 kg). Skala wygląda tak:

 • temperatura komfortu (T-comfort) – optymalna dla kobiety o przeciętnej budowie;
 • maksymalna temperatura (T-max) – powyżej tej granicy mężczyzna o normalnej budowie zacznie się przegrzewać;
 • minimalna temperatura (T-limit) – modelowy mężczyzna prześpi całą noc w pozycji przykurczonej;
 • temperatura ekstremalna (T-extreme) – kobieta o przeciętnej budowie przetrwa noc, jednak nie może zasnąć na dłużej niż 6 godzin.

Na śpiworze powinieneś odnaleźć 3 lub 4 wartości. Jedna ważna rada przy odczytywaniu ich: kobiety zazwyczaj marzną szybciej niż mężczyźni. Dla pań dobrym pomysłem jest więc wybór śpiwora o 5 stopni cieplejszego niż temperatura komfortu.

Karimata, mata, materac

Sam śpiwór to dopiero początek porządnego spania pod namiotem. Między Tobą a ziemią potrzebna jest jeszcze kolejna warstwa. Główne kryteria wyboru: łatwość transportu i stopień izolacji termicznej.

Karimata

W tym towarzystwie: najlżejsza, ale też najtrudniejsza w transporcie i najmniej wygodna. Nieporęczna – nosi się ją przyczepioną do plecaka. Cienka – można wyczuć przez nią kamienie. Niektóre modele mają powłokę z folii aluminiowej lub karbowaną strukturę, co zwiększa ich izolację od zimna. Karimata jest bardzo podstawowym rozwiązaniem i obrazuje to też jej cena – około 30 zł.

Mata samopompująca

Gwiazda biwaku. Pianka, która rozszerza się pod wpływem napływu powietrza. Wystarczy otworzyć zawór, poczekać 5-15 minut i mata napompowana. Rozwiązanie najdroższe, ale lekkie i poręczne, a śpi się po królewsku. Po przebiciu pozostaje warstwa samej pianki, która dalej izoluje od podłoża. Cena – w zależności od jakości – 150-300 zł.

Materac dmuchany

niebieski materac dmuchany leży w czerwonym namiocie

Równie poręczny, co mata samopompująca. Jeżeli naprawdę chcesz się wyspać, materac będzie Twoim Morfeuszem. Trzeba go jednak napompować własnoręcznie (“własnonożnie” lub “własnoustnie”). A kiedy zrobi się w nim dziura, będzie właściwie bezużyteczny. Koszt: około 100 zł.

Scyzoryk

Słyszysz “scyzoryk”, myślisz “Victorinox”? Nie Ty jeden. Ich szwajcarskie noże są po prostu kultowe. Wakacje pod namiotem to prawdziwy czas bohaterów sytuacji. Tych, którzy otworzą kłopotliwą konserwę czy przetną upartą linę. Bądź jednym z nich – za około 200 zł.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • 15 różnych funkcji
 • wieczysta gwarancja Victorinox
 • Solidna obudowa

Latarka czołowa

Za dnia niedoceniana, w nocy nieoceniona. Źródło światła w środku lasu i dwie wolne ręce? Z tego powodu piszę o czołówce, a nie standardowej latarce. Przy pracach wokół namiotu czy w czasie spóźnionego powrotu – bezcenna – choć w sklepach znajdziesz ją za około 250 zł.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • 3 poziomy natężenia
 • Jasność: 450 lumenów
 • Zasięg: do 300 m

Plecak turystyczny

Rozmiar czy pojemność? Na którą wartość patrzeć przy wyborze? Pojemność plecaka to tzw. “litraż”. Z kolei rozmiar to wymiary systemu nośnego. Jedno nie jest zależne od drugiego (prawie, wyjątkiem są skrajne wartości). Ceny plecaków turystycznych zaczynają się od około 80 zł, ale te naprawdę porządne modele to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Coraz częściej w sklepach znajdziesz też rozróżnienie na plecaki damskie i męskie. Kobiety mają krótsze plecy i węższe ramiona, niż mężczyźni. Plecaki dla nich są więc mniejsze, szelki bliżej siebie, a pas piersiowy dodatkowo regulowany.

Co zabrać nad jezioro pod namiot?

widok na jezioro z zielonego namiotu

Nad jeziorem rządzą owady – kleszcze i komary. Mówię o tym, bo czasem dopiero na wakacje z dziećmi pod namiotem zabieramy cały zestaw sprayów na insekty – a przecież nie wyrasta się z bycia podatnym na ugryzienia. Niektórzy pryskają się tym, co znajdą w sklepie. Inni naturalnym czystkiem.

Są też tacy, którzy odstraszają kleszcze ultradźwiękami. To niewidzialna i niesłyszalna strefa ochrony, emitowana w promieniu 2 metrów od małego urządzenia. Możesz więc łatwo zabezpieczyć swoją rodzinę, dbając jednocześnie o środowisko. Koszt takiej ochrony wynosi nieco ponad 150 zł.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • Emisja niesłyszalnych dźwięków
 • Czas pracy: do 3000 h
 • Zasięg: do 2m

Co zabrać w góry pod namiot?

osoba stoi na trawie w górach obok białego namiotu

W górach rządzą temperatury i dzikie zwierzęta. Pamiętaj o tym, że pogoda zmienia się tam w mgnieniu oka, a prognozy sprawdzają się rzadziej, niż standardowo. O porządnych butach trekkingowych nie muszę pisać. Przyda Ci się też odzież termoaktywna – nie zajmie ona dużo miejsca, a pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Z kolei ze względu na dzikie zwierzęta, warto zadbać o właściwe przechowywanie żywności. Wilki, niedźwiedzie czy dziki na pewno będą Cię unikać, ale otwarty prowiant czy porzucone śmieci może je skusić do podejścia bliżej. Lodówka turystyczna to już niemal symbol wakacji pod namiotem. Nie tylko zresztą w górach – zabierz ją ze sobą na każdy dłuższy biwak.

Co zabrać do jedzenia pod namiot?

Przez długie dekady standardem były konserwy. Dzisiaj w plecaku o wiele częściej lądują:

 • kabanosy (lub ich wegańskie odpowiedniki);
 • batony energetyczne;
 • jedzenie liofilizowane.

Warto pomyśleć też o bakaliach – dużo kalorii, mała waga, a zamiast mleka w kartonie, mleko w proszku – nie psuje się i nie obciąża tak plecaka.

 Jeśli jednak szykujesz się na długi biwak – kuchenka turystyczna to po prostu “must-have”. Pamiętaj, że nie wolno włączać jej w wysokich trawach, na glebach torfowych i w miejscach, w których korony drzew znajdują się niżej niż 5 metrów.

Wakacje pod namiotem – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Czy można spać w namiocie na plaży?

W dzień tak, w nocy nie. Za nocne biwakowanie z namiotem nad Bałtykiem grozi mandat 500 zł. Można jednak pozostać nad brzegiem po zmroku – z samym śpiworem czy kocem.

W czym spać w namiocie latem?

Latem najważniejsza jest wentylacja powietrza – dotyczy to zarówno ubrań, jak i namiotu. Zaopatrz się więc w odzież z oddychających materiałów. Warto, żeby była ona luźna. Podobnie sam namiot – w upalne noce wykorzystaj jego wywietrzniki.

Gdzie można rozbić namiot na dziko?

W Polsce wakacje pod namiotem na dziko można spędzić w miejscach wskazanych w programie Lasów Państwowych Zanocuj w lesie. To aż 600 tys. ha terenu do dyspozycji. Jeśli myślisz o podobnym biwakowaniu za granicą – w Skandynawii rozbicie namiotu dozwolone jest niemal wszędzie.

Co zabrać na biwak pod namiot?

Czy to w góry, czy nad jezioro, jest kilka rzeczy, które warto mieć w plecaku na długi biwak:

 • namiot;
 • śpiwór;
 • mata samopompująca, karimata lub materac;
 • scyzoryk;
 • latarka czołowa;
 • spray na owady lub ultradźwiękowy odstraszacz na kleszcze;
 • lodówka turystyczna;
 • kuchenka turystyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *