4 maja 2021 Komentarze (0) Poradniki zakupowe, Sprzęt, Wykrywacze metali

Wykrywacze metali dla każdego – jaki model wybrać?

Wykrywacz Garrett ACE 150

Nie od dziś wiadomo, że ziemia kryje w sobie niezliczone skarby, które tylko czekają na odkrycie. W wydobywaniu tych znalezisk specjalizują się entuzjaści „treasure huntingu” – aktywności, która z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność. Aby poszukiwania były jak najbardziej efektywne, należy wyposażyć się w dobrej jakości detektor metali. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie? Jaki wykrywacz metali powinna wybrać osoba początkująca, a jaki sprawdzi się w rękach poszukiwaczy złota? Służymy odpowiedzią i dobrą radą.

Kiedy wynaleziono wykrywacz metali?

Skonstruowanie wykrywacza metali było celem, który spędzał sen z powiek wielu XIX- wiecznym poszukiwaczom skarbów i wynalazcom. Pod koniec słynnej gorączki złota, kiedy złoża kruszcu były już na wyczerpaniu taki wynalazek był, nomen omen na wagę złota. Choć prób nie brakowało, pierwszy działający elektromagnetyczny detektor powstał dopiero w 1881 roku. Skonstruował go Aleksander Graham Bell, który próbował z jego pomocą zlokalizować pocisk utkwiony w ciele umierającego prezydenta USA Jamesa Garfielda. Urządzenie okazało się w pełni sprawne, jednak prezydenta nie udało się uratować – jak się później okazało sprężyny w materacu, na którym leżał Garfield zakłóciły pracę wykrywacza. Prototyp wynaleziony przez Bella inspirował kolejne „generacje” detektorów, które na przestrzeni lat zaczęto wykorzystywać m.in. w wojsku, archeologii, przemyśle, a z czasem także do rekreacyjnych poszukiwań.

Jak działają detektory metali?

Wykrywacze metali wykorzystują zjawisko detekcji pola elektromagnetycznego, które emitowane jest przez każdy metalowy obiekt. Cewka sondująca, w którą wyposażony jest detektor wykrywa najbliższe źródło promieniowania, a następnie sygnalizuje znalezisko coraz głośniejszym dźwiękiem i/lub nasilającymi się wibracjami. W praktyce przypomina to zabawę w ciepło-zimno. Dobre wykrywacze metali posiadają dodatkowo tryb graficznego wyszukiwania z poziomu wyświetlacza (zwykle nazywany PinPoint), który znacznie ułatwia precyzyjne wskazanie znaleziska.

Wykrywacze metali – jaki kupić?

Na rynku istnieje wiele dobrych detektorów metali opracowanych z myślą o początkujących i bardziej doświadczonych poszukiwaczach. Wybór konkretnego urządzenia może więc okazać się nie lada problemem. Zależy on od kilku czynników, m.in. terenu pracy i rodzaju odnajdywanych obiektów. Przed zakupem koniecznie należy też zapoznać się z kwestią legalności poszukiwań przy użyciu wykrywacza metali. W naszym kraju poszukiwacze skarbów muszą liczyć się z ograniczeniami i nakazami, których nieprzestrzeganie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zagadnienie to omówiliśmy szczegółowo w tym artykule.

Dla początkujących

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z poszukiwaniem skarbów polecamy wykrywacz metali ACE 150marki Garrett. Za mniej niż 1000 zł otrzymasz wygodny detektor, z którego obsługą poradzi sobie każdy – nawet dzieci. Wszystko za sprawą lekkiej konstrukcji oraz funkcji „włącz i szukaj”, dzięki której urządzenie jest natychmiastowo gotowe do pracy bez potrzeby kalibracji i mozolnych ustawień parametrów. Częstotliwość działania na poziomie 6,5 Khz wystarczy do rekreacyjnych poszukiwań obiektów o średniej wielkości w parkach, na polach i w pobliżu lasów.

Dla bardziej wymagających

Im wyższa częstotliwość pracy, tym lepiej wykrywacz poradzi sobie z odnajdywaniem drobnych obiektów. Dlatego poszukiwacze starych monet oraz biżuterii powinni zainteresować się modelem ACE 400i z częstotliwością na poziomie 10 Khz. Urządzenie wyposażone jest też w 5 trybów pracy, które ułatwią poszukiwania konkretnych typów przedmiotów (m.in. monety, biżuteria). Ważnym atutem jest też 8-stopniowa regulacja czułości, która pozwala na pracę w trudnych, niecodziennych warunkach terenowych. Wykrywacz metali na plaży? Nie musisz szukać dalej.

Garrett ACE 400

Dla poszukiwaczy złota

Niektóre detektory zostały stworzone z myślą o konkretnych zadaniach. Urządzeniem takim jest przykładowo wykrywacz złota Garrett AT Gold. Model ten wyróżnia się konstrukcją odporną na zanurzenie do 3 metrów (w poprzednich urządzeniach wodoodporne są jedynie cewki). Ten atut pozwala na efektywne przeczesywanie np. dna rzeki w poszukiwaniu samorodków. Wykrywanie złota ułatwia wyjątkowo duża częstotliwość na poziomie 18 Khz. Tak wysoka wartość sprzyja bowiem nie tylko detekcji drobnych obiektów, lecz również niektórych rodzajów metalu – w tym właśnie złota.

Garrett At Gold

Do podwodnych poszukiwań

Innym modelem z wodoodporną obudową jest wykrywacz metali Nokta Pulse Dive przeznaczony dla pasjonatów poszukiwań pod powierzchnią wody. Odporność na zanurzenie do 60 metrów, wbudowana latarka LED i alarm przeciwzgubieniowy to cechy, bez których trudno sobie wyobrazić podwodne działania. Za dużą skuteczność detektora odpowiada technologia indukcji impulsowej wraz z 5 poziomami czułości. W zestawie znajduje się wymienna cewka do pracy na lądzie, dzięki czemu wykrywacz sprawdzi się w każdych okolicznościach.

Dla najmłodszych

Poszukiwania skarbów to aktywność dla wszystkich, nawet dzieci. Najmłodsi odkrywcy mogą rozpocząć swoją przygodę od wykrywacza typu pinpointer. Detektory tego typu są lekkie i bardzo proste w obsłudze – można bez trudu posługiwać się nimi jedną ręką. Co więcej, pinpointery przydają się zwłaszcza na ostatnim etapie poszukiwań. Jest to więc świetny pomysł na podział ról – dorosły poszukiwacz zajmie się wstępnym zlokalizowaniem znaleziska, a następnie dziecko z pomocą pinpointera pomoże w przeszukiwaniu grudy ziemi. Idealnym wyborem będzie wykrywacz metalu dla dziecka Nokta Pointer z wytrzymałą, odporną na uszkodzenia obudową, wbudowaną latarką i 4-stopniową regulacją czułości.

Garrett Pinpointer
Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *