7 kwietnia 2015 Komentarze (1) Myślistwo

Z czym do lasu? Niezbędnik myśliwego.

Młody myśliwy

W pamięci naszych przodków, ale i w świadomości sporej grupy współczesnych osób myśliwy to człowiek ubrany na zielono czy brązowo, z kapeluszem na głowie, strzelbą na plecach i psem przy boku, który przemierza las w poszukiwaniu zdobyczy, zająca na przykład. Czy tak jest naprawdę, czy tylko strzelba i kapelusz należą do niezbędnego ekwipunku łowcy, a może znajdzie się w nim miejsce na coś innego? O tym poniżej.

Co z tą zielenią? Ubierz się jak myśliwy.

Kiedy przez większość dnia przebywamy na dworze, często niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, musimy pamiętać o tym, żeby nasze ubrania były nie tylko wygodne, ale także wodoodporne i ciepłe. Niezbędne będą więc odpowiednio przystosowane, nieprzemakalne buty, ze stosunkowo grubą podeszwą, długie spodnie, ciepły sweter lub polar, do tego kurtka albo płaszcz przeciwdeszczowy i czapka czy kapelusz. Zależnie od pory roku, przydatne mogą się okazać rękawiczki i bielizna termoaktywna. Dobrze, żeby ubrania były w kolorach ziemi, a więc w różnych odcieniach zieleni i brązu, ponieważ pozwolą nam one wtopić się w leśny krajobraz, dzięki czemu pozostaniemy słabiej widoczni dla zwierzyny i będziemy mogli podejść do niej na mniejszą odległość, co pozwoli lepiej się jej przyjrzeć, ocenić czy w końcu – oddać celniejszy strzał. Kompletując ubiór nie zapominajmy o lekkim, ale pojemnym plecaku i pasie na amunicję, który ułatwi nam dostęp do naboi czy śrutu.

Żeby polowanie było przyjemniejsze – akcesoria i dodatki.

Gadżetem, który może znacząco ułatwić polowanie myśliwemu, jest wabik, a więc urządzenie, imitujące odgłosy zwierząt. Wyróżnia się różne rodzaje wabików: takie, które służą do modulowania dźwięków wydawanych ustami, działające jak piszczałka, wydające dźwięki pod wpływem pocierania lub grzechotania, a także wabiki zapachowe.

Przedmiotem niezbędnym dla każdego myśliwego jest futerał na broń. Łowca powinien posiadać minimum dwa – jeden na sztucer, a drugi na broń łamaną. Futerał powinien być na tyle duży, żeby pomieścić broń z wmontowaną lunetą i na tyle gruby, ażeby ochronić ją przed uszkodzeniami, spowodowanymi uderzeniami, należy bowiem pamiętać, że części optyczne są niezwykle wrażliwe. Ważne, ażeby materiał, z którego wykonany został futerał był odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Dodatkowo należy pamiętać o Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku, które mówi o tym, że:

§ 9. 1. Przy przechodzeniu, przejeżdżaniu lub przebywaniu w obwodzie łowieckim, w którym myśliwy nie ma upoważnienia do wykonywania polowania, przy korzystaniu z publicznych środków lokomocji oraz w czasie przebywania na terenie miast i osiedli broń myśliwego musi być rozładowana i znajdować się w futerale.

Kolejnym niezwykle przydatnym dodatkiem jest lornetka z noktowizorem, która zarówno w dzień, jak i w nocy pozwoli nam na dokładny ogląd okolicy, często z naprawdę dużej odległości. Zależnie od modelu możemy wybrać monokular lub binokular. Lornetki mogą mieć wbudowany dalmierz, który pozwoli na oszacowanie wielkości obserwowanego obiektu czy zwierzyny oraz kompas, który ułatwia orientację w terenie.

Kamera termowizyjna to urządzenie niezbędne dla osób, które zapuszczają się do lasu po zapadnięciu zmroku, kiedy widoczność jest bardzo ograniczona. Dzięki termowizorowi mamy możliwość obserwacji otoczenia w spektrum fal niewidocznych dla ludzkiego oka, możemy więc dostrzec każde źródło ciepła, znajdujące się w zasięgu działania urządzenia, nieważne czy będzie to zwierzę, czy inny myśliwy, nawet w pełnym kamuflażu.

Fotopułapki, o których wspominaliśmy już w innych artykułach, to idealne rozwiązanie dla pasjonatów, którzy czerpią satysfakcję nie tyle z samego polowania, co z czynności, które się z nim wiążą, a więc, między innymi, z obserwowania zwierzyny. Dzięki zamontowanej w lesie kamerze gsm, która włącza się w momencie wykrycia ruchu, możemy zaobserwować miejsca, w których zwierzęta bywają najchętniej. Informacje takie będą przydatne nie tylko w czasie polowania, ale także kiedy na przykład będziemy chcieli udać się na poszukiwanie zrzuconych poroży.

Inne urządzenia, które mogą okazać się przydatne czy to podczas polowania, czy zwykłej wyprawy do lasu to krótkofalówka (walkie talkie), umożliwiająca kontakt z inną osobą, nieoceniony, kiedy na przykład jesteśmy w lesie sami, a zostaniemy osaczeni przez stado dzików – wtedy w prosty sposób możemy wezwać pomoc; a także lokalizator, a więc urządzenie umożliwiające odnalezienie nas, jeżeli się zgubimy – należy bowiem pamiętać, że w kontakcie z przyrodą nigdy nie można być wszystkiego pewnym, a i my sami jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy, dlatego warto mieć na uwadze stare przysłowie, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Hasło, którym powinniśmy się kierować przy wyborze ekwipunku to bezpieczeństwo przy równoczesnym czerpaniu maksymalnej przyjemności z polowania. Częstym błędem, który popełniają nie tylko początkujący myśliwi, jest kierowanie się czynnikami ekonomicznymi, a więc ceną, przy wyborze sprzętu. Należy pamiętać, że niższe koszta zazwyczaj są równoznaczne z gorszą jakością produktu, a w kontakcie z przyrodą może to mieć przykre konsekwencje – albo w końcu przekonamy się do kupna lepszego sprzętu i zapłacimy raz a dobrze, albo możemy doznać mniej lub bardziej trwałego uszczerbku na zdrowiu swoim lub kolegów myśliwych. Pamiętajmy więc, że dobry myśliwy to zdrowy i dobrze wyposażony myśliwy.

Darz Bór!

Daniel Król

Jeden komentarz do Z czym do lasu? Niezbędnik myśliwego.

  1. arekz pisze:

    W kwestii akcesoriów polecam również przeczytać poniższy artykuł:
    http://www.faut.com.pl/jak-dobrac-akcesoria-mysliwskie

    Niemniej jednak bardzo dobry artykuł :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.