28 lipca 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Z głową wśród gwiazd. Jak oglądać zjawiska astronomiczne? Poradnik

mężczyzna stoi na ulicy i patrzy na gwiazdy za pomocą teleskopu

Potęga wszechświata dla nas, ludzi, to jedynie małe, świecące na niebie punkty. W nocy pełnej gwiazd potrafimy odnaleźć piękno, a nawet odczytać z niej przyszłość. Każdy ten gwiezdny obraz interpretuje inaczej. A już w sierpniu spektakl Perseidów. Dowiedz się, co zrobić, aby dostrzec ich jak najwięcej.

Towarzysze życia

Niektóre gwiazdy są na naszym niebie już od milionów lat. Stale się poruszają, wybuchają i powstają nowe. Ich światło dociera do nas pomimo niewyobrażalnej odległości i to jest właśnie niezwykłe. Co więcej, świecą nieprzerwanie. Tylko przez Słońce nie jesteśmy w stanie dostrzec tych materii w ciągu dnia.

Jak obserwować niebo?

kobieta z teleskopem stoi i patrzy w niebo

Zobaczyć gwiazdy to nie jest taka prosta sprawa. Aby móc cokolwiek zaobserwować spełnionych, musi zostać spełnione kilka warunków. 

  1. Oddal się od źródeł światła. Zanieczyszczenie świetlne to główny czynnik, który uniemożliwia jakiekolwiek obserwacje. Tak jak w ciągu dnia niedostrzegalne są dla nas gwiazdy, tak samo jest np. w mieście. Pomimo głębokiej nocy światła latarni, samochodów czy budynków nie pozwalają na dotarcie światła gwiazd do Ziemi. Na obserwacje udaj się w niezurbanizowane miejsca, najlepiej z dala od cywilizacji.

  2. Daj sobie czas. Aby zobaczyć jak najwięcej, musisz poświęcić na obserwacje kilka dobrych godzin. Poza tym ludzki wzrok potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do ciemności. Zaopatrz się w wygodny leżak lub karimatę. Sierpniowe noce bywają chłodne, więc może Ci się także przydać koc i termos z ciepłą herbatą.

  3. Udaj się jak najwyżej. Im bliżej nieba, tym lepiej. W myśl tej zasady, gdy wejdziesz na dach budynku lub w góry, skuteczniejsze będą Twoje obserwacje.

  4. Zainwestuj w sprzęt do obserwacji. To nie jest obligatoryjne. Bez tego również zobaczysz gwiezdny spektakl. Natomiast specjalne lunety, lornetki czy teleskopy pozwalają dostrzec szczegóły, niewidoczne dla ludzkiego oka.

    Wystarczy wielozadaniowa luneta obserwacyjna Kowa z dodatkiem odpowiedniego okularu, aby stworzyć zestaw obserwacyjny. Taki sprzęt zapewni nie tylko świetny obraz dla Twojego oka, ale będziesz mógł wykonać z jego pomocą fantastyczne zdjęcia. Ta luneta jest kompatybilna z aparatami fotograficznymi oraz ze zwykłym smartfonem.

Popularne zjawiska astronomiczne

zaćmienie słońca nad ziemią

Nie trzeba jeździć po świecie, aby doświadczyć gwiezdnych spektakli. W Polsce również możemy być świadkami niezwykle rzadkich zjawisk.

Najbardziej spektakularnym z nich jest zaćmienie Słońca. Polega ono na zasłonięciu największej gwiazdy w Układzie Słonecznym przez Księżyc. Przy całkowitym zaćmieniu Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w jednej linii. Gdy już wystąpi, można je obserwować maksymalnie 7 min i 31 sekund. W Polsce 29 marca 2025 roku będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Natomiast najbliższe pełne uwidoczni się 7 października 2135 roku.

 

W przypadku zaćmienia Księżyca to Ziemia jest jego prowodyrem. Wówczas w jednej osi ustawiają się Słońce, Ziemia i ów Księżyc. Zjawisko to występuje częściej i trwa znacznie dłużej, ponieważ można je obserwować nawet do 100 minut. Częściowego zaćmienia Księżyca będziemy świadkami już w tym roku, bo 28 października. Natomiast do całkowitego dojdzie 25 września 2025 roku.

Istnieje jednak zjawisko astronomiczne, które występuje co roku. Jest nim tzw. noc spadających gwiazd. Między 11, a 14 sierpnia obserwuje się ponadprzeciętną aktywność meteorów z roju Perseidów. W tym okresie warto poświęcić noce na spektakl rozgrywany na niebie. Aby jednak móc pomyśleć życzenie na ich widok, niezbędne jest bezchmurne niebo.  

Bezpieczeństwo podczas obserwacji

Opisane zjawiska są niezwykle unikatowe i stanowią niesamowite przeżycie. Aby ich doświadczyć, nie wystarczy podnieść głowy do góry. Na Słońce i jego zaćmienie absolutnie nie wolno patrzeć gołym okiem, ani przez okulary przeciwsłoneczne. Nawet jeśli używasz specjalnego sprzętu, typu luneta, powinieneś użyć specjalnych filtrów UV. Możesz się także zaopatrzyć w dedykowane okulary lub wykorzystać zdjęcie rentgenowskie. W przeciwnym razie uszkodzisz swój wzrok, a nawet całkowicie go stracisz.    

Życzymy udanych przeżyć!

dziewczyna wskazuje palcem na zjawisko astronomiczne w niebie

Gwiaździsta noc to idealne okoliczności na romantyczną randkę, ale również zwyczajne spędzenie czasu w gronie rodziny. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom dostrzeżesz swoją spadającą gwiazdę i doznasz niesamowitych przeżyć. Nie zapomnij jednak o wspomnianych kwestiach bezpieczeństwa.

Zjawiska astronomiczne – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w dziedzinie zjawisk astronomicznych!

Jak czytać gwiazdy na niebie?

Przeczytanie książek i nauka astronomii to czasochłonne zajęcia. W celu zidentyfikowania tego, co znajduje się na nocnym niebie, pomocne są specjalne aplikacje. Wystarczy użyć smartfona i zeskanować aktualny widok, a aplikacja wszystko Ci wyjaśni.

Kiedy będzie następne zaćmienie Słońca w Polsce?

Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie 29 marca 2025 roku. Natomiast na całkowite trzeba poczekać do 7 października 2135 roku.

Jak prowadzić obserwacje astronomiczne?

Najbardziej przydatne są luneta lub teleskop. Natomiast w odpowiednich warunkach bez tego dojrzysz niesamowite zjawiska astronomiczne.

Kiedy najlepiej oglądać gwiazdy?

Idealną porą na obserwacje gwiazd jest zima, z uwagi na jej długie noce.

Jaka gwiazda świeci najmocniej?

Na całym niebie najbardziej widoczny jest Syriusz. To najjaśniejsza gwiazda z gwiazdozbioru Wielkiego Psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *