19 czerwca 2015 Komentarze (1) Myślistwo

Zabezpiecz broń, czyli o gatunkach chronionych

Łoś to gatunek chroniony w Polsce

W Polsce występuje 31 gatunków łownych, istnieją ściśle określone okresy łowieckie, wyróżnia się także okresy ochronne. Oprócz zwierząt, na które można polować, znać trzeba także te, do których strzelać nie należy. Dlaczego nie można polować na wszystkie gatunki zwierząt, jakie gatunki zaliczane są do zwierzyny łownej, a jakie nie, a także kiedy podczas polowania nie można oddać strzału? Zapraszamy do lektury!

Nasi najdawniejsi przodkowie z faktu bycia myśliwymi niekoniecznie zdawali sobie sprawę i niekoniecznie przywiązywali do tego wagę, wszak był to jeden z niewielu sposobów zdobywania pożywienia. Polowali na to, na co chcieli, wtedy kiedy chcieli i tyle, ile chcieli. Dziś sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, przepisy dokładnie regulują gatunki, na które można polować, okresy łowieckie i inne, niezwykle istotne, kwestie.

Czy można polować na wszystkie gatunki zwierząt?

Pierwszym pytaniem, które zada sobie (prawie każdy) początkujący łowca będzie to, czy na wszystkie gatunki zwierząt można polować? Odpowiedź jest oczywista – nie. A dlaczego?

Otóż spora część zwierząt, które zamieszkują polskie lasy jest zagrożona wyginięciem i przez to objęta specjalną ochroną. Niektóre gatunki występują jedynie w określonych rejonach kraju, a i tam najczęściej w niewielkich ilościach. Poza tym większość zwierząt objęta jest ochroną czasową, dozwolone są polowania w ściśle określonych okresach. Warto wspomnieć, że jeszcze niespełna sto lat temu (dokładniej do lat 30. XX wieku) na liście gatunków łownych widniało 55 pozycji, dziś zostało 31, a właściwie 30, gdyż łoś, chociaż wpisany na listę gatunków łownych, objęty został całorocznym okresem ochronnym. Pod rozwagę należy więc wziąć kwestię: ile pozycji na wspomnianej liście będzie „jutro”?

Gatunki łowne – przypomnienie

Jak już pisaliśmy w artykule, do gatunków łownych należą:

Zwierzyna gruba: jelenie szlachetne, jelenie sika, daniele, sarny, dziki, muflony.

Zwierzyna drobna: lisy, jenoty, borsuki, kuny leśne, kuny domowe, norki amerykańskie, tchórze zwyczajne, szopy pracze, piżmaki, zające szaraki, dzikie króliki.

Ptactwo: jarząbek, bażanty, kuropatwy, gęsi gęgawe, gęsi zbożowe, gęsi białoczelne, krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernice, gołębie grzywacze, słonki, łyski.

Gatunki chronione

Analogicznie więc, nie można polować na żadne ze zwierząt, które nie zostały wymienione powyżej. Do najważniejszych gatunków, które znajdują się pod stałą ochroną (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014) należą m. in.:

 • kozica,
 • żubr,
 • żbik,
 • świstak.

Wilk, ryś i niedźwiedź brunatny znajdują się pod ochroną okresową w miejscu rozrodu i w promieniu 500 metrów wokół, odpowiednio:

Wilk od 1 kwietnia do 31 sierpnia; ryś od 1 kwietnia do 31 sierpnia; niedźwiedź brunatny od 1 listopada do 30 kwietnia.

Pełną listę gatunków zagrożonych znajdziesz tutaj.

Rysie to piękne drapieżne koty. Dzięki projektom odnowy tego gatunku możemy być pewni, że nie zniknie z mapy Polskich drapieżników.

Rysie to piękne drapieżne koty. Dzięki wielu projektom odnowy tego gatunku możemy być pewni, że nie zniknie z mapy Polskich drapieżników.

Podczas polowania nie strzelamy

W czasie polowanie nie należy oddawać strzału do:

 • łani licówki,
 • zajęcy, które są w bezruchu na terenie polnym (w lesie można),
 • zwierzyny, która znajduje się na otwartym terenie,
 • zwierzyny przy paśnikach, lizawkach, pasach zaporowych, punktach stałego dokarmiania (przy nęciskach można polować na: dziki, borsuki, lisy, tchórze, kuny),
 • ptactwa, nie będącego w locie,
 • zwierzyny, znajdującej się w odległości mniejszej niż 200 metrów od pracujących maszyn rolniczych.

Zakazane jest także strzelanie z pojazdów konnych i mechanicznych (przy włączonym silniku).

Podczas polowania nocnego warto mieć przy sobie albo bardzo dobrej klasy lornetkę nocną albo noktowizor, które pozwolą nam ze 100% pewnością określić gatunek, do którego mamy zamiar oddać strzał.

Lepiej znaczy rozsądniej

Jak za każdym razem podkreślamy, myślistwo to działania zgodne z tradycją, to działania, mające na uwadze szeroko pojęty szacunek dla zwierzyny i drugiego człowieka. W związku z tym, konieczne jest branie pod uwagę dobra przyszłych pokoleń, nie tylko ludzi, ale i zwierząt – dbanie o zachowanie różnorodności gatunkowej w polskich lasach. Polecamy zatem zapamiętanie gatunków chronionych, a dodatkowo mamy dwie rady: jeżeli nie jesteś pewien czy dany gatunek nie jest chroniony – nie strzelaj; myślistwo to także obserwowanie i tropienie – nie musisz za każdym razem zabić zwierzęcia, żeby być dobrym łowcą. Dobry myśliwy to rozsądny myśliwy.

Darz Bór!

Daniel Król

Jeden komentarz do Zabezpiecz broń, czyli o gatunkach chronionych

 1. Zwykły myśliwy pisze:

  „Nie należy oddawać strzału do: … zwierzyny, która znajduje się na otwartym terenie” – w regulaminie polowań nie ma takiego przepisu. Proszę nie wprowadzać w błąd. Jak można brać się za pisanie tego typu artykułów i samemu nie sprawdzić jak brzmią zapisy… Regulamin polowań mówi, że nie można oddawać strzału do „zwierzyny znajdującej się w terenie odkrytym na szczytach wzniesień” – a to jest znacząca różnica, niż napisać, ze wcale nie można strzelać do zwierzyny na terenie otwartym…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *