Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jakkolwiek by na tę kwestię spojrzeć, to okaże się, że w stwierdzeniu tym jest sporo prawdy. Można pokusić się także o sparafrazowanie tych słów: pies jest najlepszym przyjacielem myśliwego. Skąd taki pomysł? Otóż są one niezawodnymi pomocnikami i wiernymi towarzyszami wielu polowań. Jednak każda z ras preferuje inny teren – jakie są rasy psów myśliwskich i na jakie polowania można je zabierać? Zapraszamy do lektury!
Kynologia jest to nauka o psach, ich hodowli i tresurze. Myśliwi także korzystają z jej dobrodziejstw, dobierając rasy, które będą najskuteczniejsze podczas poszczególnych typów polowań.
Pies myśliwski do polowania
Istnieje wiele różnych klasyfikacji psów myśliwskich, jednak najistotniejszy jest podział ze względu na zakres pracy psa i jego przydatność do poszczególnych rodzajów polowań. Wyróżnia się:
1. Aportery
– psy, które mają za zadanie aportowanie postrzelonej zwierzyny zarówno z lądu, jak i wody. Nie polują bezpośrednio, raczej współpracują z myśliwym. Do tej grupy należą:
- Chesapeake Bay retriever,
- Curly coated retriever,
- Flat coated retriever,
- Golden retriever,
- Labrador retriever,
- Nova Scotia duck tolling retriever.
2. Psy gończe
– pogoń za zwierzyną należy do najstarszych metod polowania; psy gończe mają za zadanie znalezienie śladu, a następnie podążanie nim do momentu odnalezienia zwierzyny. Mogą polować pojedynczo, parami, a także sforą; są niezwykle wytrzymałe i odważne. Do rasy tej zaliczamy bardzo wiele odmian, najpopularniejsze to:
- beagle,
- ogar polski,
- gończy polski.
3. Dzikarze
– psy przeznaczone do polowania na dziki; pędzą i oszczekują zwierzynę, są bardzo zacięte, doskonałe w osaczaniu. Zalicza się do nich:
- jamniki,
- foxteriery,
- teriery,
- ogary,
- szpice myśliwskie (łajki, płochacz niemiecki).
4. Płochacze
– mają za zadanie wyszukiwanie i wypłaszanie (przez oszczekiwanie) ptactwa i zwierzyny zdobnej z zarośli, i szuwarów. Są to:
- spaniele,
- foxteriery,
- welsh teriery,
- łajki,
- płochacz niemiecki.
5. Norowce
– dzięki swoim cechom fizycznym (niewielki wzrost, długa sylwetka, krótkie nogi) wykorzystywane do wypłaszania z nor lisów, królików i borsuków. Do norowców zalicza się:
- jamniki (idealny pies myśliwski),
- welsh teriery,
- foxteriery.
Jamnik – idealny dzikarz i norowiec
6. Posokowce – mają doskonały węch, dzięki któremu wyszukują postrzeloną zwierzynę czarną i płową (po zapachu farby – posoki). Np.:
- posokowiec bawarski,
- posokowiec hanowerski.
7. Legawe
– wystawiają i aportują drobną zwierzynę oraz ptactwo. Nazwa pochodzi od tego, że dawniej psy po wystawieniu zwierzyny kładły się na ziemi (przylegały), dając myśliwym czas na podejście do niej. Obecnie do psów legawych zalicza się:
- pointery,
- setery,
- wyżły.
8. Wyżły
– przeznaczone do aportowania i wyszukiwania, rzadziej polowania w wodzie. Charakteryzują się stójką, a więc swego rodzaju sygnałem dla myśliwego o miejscu występowania zwierzyny. Np.:
- wyżeł niemiecki,
- wyżeł węgierski,
- seter,
- pointer.
Inne podziały
Oprócz wyżej wymienionej klasyfikacji, wyróżnia się także podział ze względu na cechy wrodzone – tutaj wymienia się psy wystawiające (wyżły) i niewystawiające (pozostałe rasy). Kolejny jest podział ze względu na predyspozycje i rodzaj wytresowania, a więc: psy wszechstronne (predyspozycje do pracy na lądzie, w wodzie, na polu), psy wielostronne (predyspozycje do polowania w 2 środowiskach), psy jednostronne (wyspecjalizowane w jednym rodzaju polowania). Ostatnia klasyfikacja dzieli psy ze względu na wygląd: krótkowłose – wrażliwe na niskie temperatury, idealnie sprawdzą się w polu; szorstkowłose – idealnie sprawdzą się w wodzie, szuwarach, śniegu, kolczastej roślinności; długowłose – przystosowane do pracy w trudnym terenie.
Polowania mają różne funkcje, niektórzy myśliwi traktują je jako okazję do odpoczynku, relaksu, obcowania z przyrodą, inni jako okazję do spotkania z kolegami po fachu i spędzenia czasu w przyjemny, aktywny sposób. Propozycją pośrednią dla łowczych, którzy nie lubią samotności, ale tłok też ich mierzi jest polowanie z psem, który może być nie tylko idealnym towarzyszem, ale także nieocenionym pomocnikiem.
Darz Bór!
- Nowe prawo łowieckie w Polsce, czyli co planuje rząd w 2025 r. - 1 grudnia 2024
- Jaki termowizor wybrać w 2025 roku? Nowe kamery termowizyjne od AGM - 30 listopada 2024
- Nowa era noktowizji – Australijczycy opracowują ludzką wersję kociego wzroku - 25 października 2024
Chyba płochacz niemiecki w szpicach się zaplątał :)
Bardzo ciekawe zestawienie psów myśliwskich. W razie zainteresowania artykułami myśliwskimi zapraszamy do sklepu http://fraya.pl Pozdrawiamy!
Fajne luźne zestawienie.Pozdrawiam http://www.dzikiehobby.pl
Ciekawy artykuł :)