Jak działają noktowizory? Czym się różnią od urządzeń termowizyjnych? Dlaczego fotopułapki są tak wytrzymałe?
Ten dział zawiera odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które musi zadać sobie każdy, kto zamierza zainwestować w sprzęt tego typu. Poniższe zagadnienia zostały opracowane w taki sposób, aby ułatwić naszym klientom wybór odpowiedniego sprzętu noktowizyjnego, termowizyjnego a także rejestratorów obrazu i fotopułapek.
-
-
-
Noktowizory umożliwiają nocną obserwację dzięki specjalnie wbudowanym wzmacniaczom ekranu, które zwiększają natężenie światła do wartości, które są możliwe do obserwacji. Mechanizm ten korzysta z rozproszonego światła pochodzącego np. gwiazd lub księżyca i zwiększa jego moc do wartości kilka tysięcy razy większej. Dzięki temu możliwe jest przekształcenie niewidzialnych cząstek światła w takie, które są wykrywalne za pomocą ludzkie wzroku.
-
-
-
Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakiej formy działań, chcemy zastosować sprzęt noktowizyjny. Na rynku istnieje bowiem wiele modeli urządzeń tego typu, dedykowanych zarówno wąskim branżom specjalistycznym (działania taktyczne, misje specjalne, działania wywiadowcze) jak i ochronie dużych kompleksów przemysłowych (kamery przemysłowe). Istnieją również modele, których śmiało używać można w działaniach bardziej amatorskich tj. polowanie, łowienie ryb, obozy przetrwania czy gry terenowe. Wraz z wybraniem zakresu działania noktowizora kształtuje się również jego cenna i paleta właściwości i funkcji, którymi dysponuje. Do zastosowań w terenie odpowiednie będą noktowizory o kompaktowej budowie, niewielkiej wadze i wytrzymałej obudowie. W przypadku obserwacji dalekiego zasięgu trzeba będzie zaopatrzyć się w dobre jakości obiektyw z kilkukrotnym powiększeniem obrazu i szklana optyką z wielowarstwową powłoką antyrefleksyjną. Do ochrony obiektów najlepsze będą kamery przemysłowe, które często są kompatybilne z istniejącymi już systemami monitorowania.
-
-
-
Gen 1+ to przełomowy system noktowizyjny na świecie i pierwszy w pełni pasywny noktowizor generujący przyzwoity obraz w warunkach ograniczonej widoczności. Kompatybilność z zewnętrznym oświetlaczem podczerwieni IR umożliwia obserwację w całkowitych ciemnościach, a stosunkowo niska cena sprawia, że urządzenia tej z serii są bardzo popularne wśród amatorów jak i zawodowców. Urządzenia gen 2+ wyposażone są w bardziej zaawansowane technologicznie systemy, które gwarantują uzyskanie jak najlepszej jakości generowanego obrazu. Posiadają system Automatic Brightness Control (ABC), który zabezpiecza przetwornik obrazu przed destrukcyjnym działaniem zbyt mocnych promieni świetlnych z zakresu 1mlx-100lux. Dzięki zastosowaniu mikrokanalikowej płytki MCP możliwe jest kontynuowanie obserwacji w warunkach ograniczonej widoczności, co sprawia, że noktowizory gen 2+ znajdują się na wyposażeniu armii wielu państw i mają ugruntowaną pozycję wśród ekspertów wojskowych.
-
-
-
Ze wszystkich barw światła, to właśnie kolor zielony charakteryzuje się największą ilością odcieni. Duża paleta odcieni umożliwia detekcję obiektów, które są do siebie bardzo podobne - jak nie identyczne. Dzięki unikatowym właściwościom koloru zielonego możliwe jest uzyskanie obrazu ostrego z dużą ilością detali. Drugą niezwykle istotną cechą barwy zielonej jest jej wpływ na ludzki wzrok - przy zielonym odcieniu oczy człowieka najmniej się męczą, co ma istotne znaczenie przy długotrwałych obserwacjach nocnych.
-
-
-
Wszystkiego typu noktowizory stosuje się w praktyce do wszelkiego rodzaju nocych obserwacji. Z uwagi na unikalne właściwości i zaawansowane możliwości taktyczne, noktowizory wykorzystywane są przede wszystkim przez służby mundurowe (wojsko, siły specjalne, straż graniczną, straż leśną, organy ścigania, detektywów), ale również przez myśliwych czy miłośników przyrody, którzy dzięki noktowizorom mają możliwość obserwacji przyrody nocą.
-
-
-
Zasięg rozpoznania i detekcji jest uzależniony od 3 rzeczy: generacji noktowizora, poziomu oświetlania i warunków atmosferycznych. Umownie przyjęło się, że z odległości 70-100 metrówistnieje możliwość rozróżnienia obiektów żywych np. mężczyzny od kobiety lub dzika od sarny. W warunkach księżycowej nocy zasięg widzenia noktowizora zwiększa się, umożliwiając detekcję większych obiektów tj. zabudowa mieszkalna z odległości nawet 500 metrów! Przy bezchmurnym, gwieździstym niebie generowany obraz jest jasny i wyraźny. Gdy występuje zachmurzenie lub mgła, konieczne jest wykorzystanie noktowizorów wyższej generacji, które dzięki zaawansowanym systemom Total Darkness i wbudowanym oświetlaczom podczerwieni IR są w stanie zapewnić rejestrowanie obrazu bardzo dobrej jakości.
-
-
-
Korzystane z noktowizorów bez użycia rąk możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnych systemów montażu, mocowań taktycznych i uprzęży. SpyOpic w swojej ofercie dysponuje mocowaniami do noktowizorów marki Armasight - Spark CORE, Nyx-7 gen 2+ i Sirius gen 2+. Wszystkie typy mocowań umożliwiają zamontowanie noktowizora bezpośrednio na głowę lub kask z możliwością wyregulowania jego położenia, tak aby osiągnąć jak najlepszy punkt widzenia.
Producent systemów montażu gwarantuje żywotność produktu, osiągniętą dzięki zastosowaniu najlepszej jakości tworzyw i materiałów.
-
-
-
Tak, istnieje taka możliwość. W naszej ofercie znajdą Państwo specjalnie zaprojektowany uniwersalny adapter, który umożliwia podłączenie do noktowizora aparatu fotograficznego lub kamery wideo. Sprzęt został zaprojektowany w taki sposób, aby ułatwić nagrywanie filmów i robienie zdjęć w warunkach ograniczonej widoczności.
Uniwersalny adapter sprawdzi się zarówno do monitorowania, rejestrowania obiektów nocą jak i obserwacji przyrody po zachodzie słońca. Prosta i stabilna konstrukcja pozwala na pewne podłączenie większości noktowizorów Armasight (ale także innych marek) z kamerami czy aparatami 35mm.
-
-
-
Długość użyteczności urządzeń noktowizyjnych jest determinowana poziomem eksploatacji wzmacniacza światła szczątkowego, głównego elementu każdego noktowizora. Przyjęło się, że przy normalnym użytkowaniu przetwornik ten zapewnia od 2000 do 5000 godzin pracy urządzenia. Co ważne, gdy wzmacniacz się zużyje lub ulegnie uszkodzeniu, można go w każdej chwili wymienić na nowy w wyspecjalizowanych punktach serwisowych.
-
-
-
Różnica jest dość zasadnicza. Lornetka zaliczana jest do noktowizorów obuocznych, w których torze optycznym może znajdować się jeden lub dwa wzmacniacze obrazu. Urządzenie posiada mniejsze powiększenie niż standardowa lornetka mimo iż kształtem przypomina ją w dużym stopniu. W przeciwieństwie do lunety, lornetki można stosować do dłuższych obserwacji z uwagi na komfort użytkowania, trójwymiarowy obraz i znikome oddziaływanie na poziom zmęczenia oczu.
Luneta noktowizyjna to z kolei urządzenie przeznaczone dla jednego oka. Powiększa więcej niż 1x, maksymalnie do 5x. Duży obiektyw o średnicy do 50mm zbiera dużo światła. Takie urządzenie jest tańsze od lornetki gdyż wykorzystuje tor optyczny tylko dla jednego oka. Sprawdza się w codziennych zastosowaniach tj. rybołóstwo, leśnictwo, ochrona czy nawet do zwykłego podpatrywania nocnego trybu życia zwierząt i roślin.
-
-
-
Gogle noktowizyjne to sprzęt zaliczany do obouczonego typu noktowizorów o jednokrotnym powiększeniu obrazu. Urządzenie jest wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu dzięki swojemu usytuowaniu na głowie lub specjalnie zamontowanej na kasku uprzęży. Gogle stosuje się najczęściej do działań o charakterze taktycznym, w których bardzo istotne jest poruszanie się w warunkach ograniczonej widoczności bez zajmowania rąk. Dzięki niewielkim rozmiar, sprzęt tego typu nie przeszkadza w szybkim przemieszczaniu się (bieganie, szybki chód) i gwałtownym zmianiom pozycji.
-
-
-
Na rynku istnieje wiele modeli sprzętu noktowizyjnego o właściwościach przypisanych konkretnym warunkom działania. Detekcja to pojęcie tożsame ze słowem wykrywanie. Jej zakres będzie zależał o zmiennych występujących w otoczeniu tj. odległości rejestrowanego obiektu, warunków atmosferycznych, natężenia światła etc.
-
-
-
Wiele urządzeń noktowizyjnych zawiera wbudowany oświetlacz podczerwieni (IR), zwiększając w ten sposób siłę oświetlania obrazu. Reflektory podczerwieni generują odpowiedniej długości fale podczerwieni, eliminując zmienność oświetlenia otoczenia i pozwalając na efektywną obserwację konkretnych obszarów zainteresowania. Oświetlacz podczerwieni eliminuje cienie i zwiększa kontrast generowanego obrazu.
-
-
-
-
-
Specjalna soczewka skupia światło podczerwone, które jest emitowane przez wszystkie obiekty w polu widzenia termowizora. Następnie skoncentrowane światło jest "skanowane" przez szereg fazowanych elementów detektora podczerwieni. Elementy detekcyjne tworzą bardzo szczegółowy rozkład temperatury, który nazywamy termogramem. To zaskakujące, ale cały proces trwa zaledwie ok. 1/30 sekundy. W kolejnej fazie procesu,termogram stworzony z elementów detekcyjnych jest zamieniany na impulsy elektryczne. Impulsy są przesyłane do jednostki przetwarzania sygnału, która wysyła informacje z elementów do danych na wyświetlaczu. Mówiąc prościej, jednostka przetwarzania sygnału udostępnia informacje na wyświetlaczu, który generuje obraz składający się z wielu kolorów w zależności od intensywności emisji podczerwieni. Połączenie wszystkich impulsów z wcześniej wygenerowanymi elementami, tworzy obraz widoczny dla ludzkiego oka.
-
-
-
Termowizyjne kamery potrafią zarejestrować obraz, który jest niewidoczny na ludzkiego oka. Widzą ciepło, a więc nie są uzależnione od światła i kontrastu, aby odtworzyć obraz. Działają dobrze w ciągu dnia, ale ich prawdziwą funkcjonalność można zauważyć podczas nocnych obserwacji. To, co je charakteryzuje to całkowita zbyteczność stosowania jakichkolwiek zewnętrznych źródeł oświetlenia. Kamery wyposażone w mechanizm termowizyjny rejestrują otoczenie mimo występowania klasycznych dla promieniowania widzialnego oddziaływań maskujących tj. mgła czy dym. Kamery zapisują obraz w czasie rzeczywistym, a użytkownik sam decyduje o doborze skali kolorów i formacie obrazu.
-
-
-
Dzięki technologiom wynalezionym w latach 50-tych i 70-tych XX wieku, technologia termowizyjna znajduje dziś zastosowanie w ponad 100 obszarach ludzkiej aktywności i jest wciąż rozwijana. Urządzenia termowizyjne poprawiają zakres widzenia i wykrywalność przeszkód, tym samym znajdując swoje zastosowanie w szeroko pojętym sektorze komunikacji. Sprzęt tego typu wykorzystywany jest również przez służby mundurowe (wojsko, policję, straż pożarną) jak i prywatne firmy ochroniarskie. W diagnostyce przemysłowej stosuje się go do tworzenia sieci czujników obrazowych, a dzięki rejestrowaniu obrazu w warunkach ograniczonej widoczności, jest obowiązkowym elementem wyposażenia większości służb ratowniczych. Do działań terenowych świetnie nadają się kamery taktyczne. Charakteryzują się zaawansowanym przetwarzaniem obrazu i niższym poziomem hałasu, zapewniając lepsze rozpoznanie celu i dłuższy zakres detekcji. Dzięki dużej mobilności, umożliwiają prowadzenie obserwacji w niesprzyjających warunkach.
-
-
-
Podobnie jak w przypadku sprzętu noktowizyjnego, kamery termowizyjne znajdują różne zastosowanie przez, co każdy model charakteryzuje się konkretnymi właściwościami. Przed wyborem odpowiedniej kamery, każdy musi zadać sobie pytanie: do jakiego rodzaju działalności będzie ona wykorzystywana? Do monitorowania prywatnych obiektów - zarówno dużych kompleksów jak i mniejszych posiadłości, najlepiej nadają się kamery przemysłowe FLIR z serii I i E. Dzięki kompaktowym rozmiarom, odpornej na warunki zewnętrzne obudowie i szerokiemu zakresowi działania temperatur, kamery tego są najczęściej wybierane do monitorowania i ochrony prywatnych obiektów. Z kolei do manewrów terenowych lepsze będzie zastosowanie kamer taktycznych (np. L-3, ATN, FLIR z serii H i SR), które charakteryzują się lepszym rozpoznaniem celu i dłuższym zakresem detekcji.
-
-
-
Precyzyjne określenie zasięgu kamery termowizyjnej jest trudne do oszacowania. Detektor termowizora, szklana optyka, rozmiar monitorowanego obiektu, różnice temperatur między obiektem a tłem oraz występujące warunki atmosferyczne tj. wilgoć czy opady - wszystkie te czynniki wpływają na dalekosiężność widzenia. Istnieją specyfikacje statystyczne, które dają pozorne wyobrażenie o zasięgu sprzętu termowizyjnego, są one jednak zaledwie modelem teoretycznym. W zależności od powiększenia, rozdzielczości sensora i wynikowego kątowego rozmiaru piksela można z łatwością dostrzec człowieka na dystansie od 400 do 900 metrów, niezależnie od pogody i pory dnia. Nie ulega jednak wątpliwości, że termowizja to najbardziej zaawansowana technologia nocnych obserwacji jaką kiedykolwiek wymyślił człowiek!
-
-
-
Rozdzielczość kamery termowizyjnej oznacza liczbę pikseli wykorzystywanych do przechwytywania energii cieplnej. Im większa ich liczba, tym wyższa rozdzielczość aparatu. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów jest w stanie zarejestrować kamera termowizyjna. To bardzo istotny element każdej kamery ponieważ im więcej pikseli ma detektor, tym ostrzejszy obraz generuje w podczerwieni.
Co istotne, trzeba odróżnić rozdzielczość wspomnianego powyżej detektora od ekranu LCD. Rozdzielczość wyświetlacza LCD może być naprawdę wysoka, jednak jakość otrzymywanego obrazu nie będzie dobrej jakości jeśli detektor nie będzie wyposażony w dużą ilość pikseli (rozdzielczość).
-
-
-
Marka FLIR opracowała zaawansowany algorytm, który pomaga kamerom termowizyjnym zlokalizować obiekty o niskim kontraście temperatury. Digital Detail Enhancement (DDE) to schemat nieliniowej obróbki obrazu, który zachowuje szczegóły rejestrowanego obrazu. System DDE umożliwia zarejestrowanie nawet niewielkich punktów o wyższej temperaturze (hot spot) na zimnym tle, sprawiając, że nie zostaną utracone na tle obiektów o dominujących temperaturach.
-
-
-
Automatyczna regulacja wzmocnienia (ang. Automatic Gain Control, AGC) to układ samoczynnie regulujący współczynnik wzmocnienia napięciowego wzmacniacza, stosowany również w odbiornikach radiowych i telewizyjnych.
-
-
-
Sprzęt termowizyjny funkcjonuje w oparciu o wykrywanie różnic temperatur na powierzchni badanego obiektu i przetwarza je na obraz wyświetlany w czasie rzeczywistym na monitorze. Termowizory umożliwiają zbadanie przedmiotu od strony jego ciepła, ustalając jego promieniowanie podczerwone. Wpływa to w dużym stopniu na rodzaj generowanego obrazu, który w przypadku noktowizorów ma zielonkawe zabarwienie. Urządzenia termowizyjne wyróżniają najczęściej na jasne, jaskrawe kolory obiekty posiadające konkretną temperaturę, eliminując otoczenie, które nie emituje odpowiedniej ilości ciepła. Obraz termowizyjny jest wyraźny zarówno nocą jak i w ciągu dnia, co w przypadku noktowizorów nie jest standardem. Dodatkowo urządzenia rejestrują ciepło obserwowanych obiektów również w warunkach mgły i dużego zadymienia.
-
-
-
-
-
Fotopułapki działają według stałego schematu: zaczynają rejestrować poruszający cel za pomocą wbudowanych czujników ruchu, a następnie aktywują system rejestrujący, który tworzy zapis w postaci zdjęć lub filmu video. System wyzwalania jest błyskawiczny i gwarantuje szybkość uruchamiania aparatu w kilka sekund. Urządzenia tego typu wyposażone są w doskonałej jakości matryce CMOS z lepszymi parametrami czułości i poziomem redukcji szumów. Zróżnicowane tryby pracy umożliwiają konfigurację parametrów, dając użytkownikowi duże spektrum możliwości.
-
-
-
Stosowane najczęściej do zabezpieczenia prywatnej posesji, dokumentowania ruchu wokół chronionego obiektu i wykrywania potencjalnych intruzów. Fotopułapki znajdują szerokie zastosowanie wśród myśliwych pomagając im w monitorowaniu gniazd, siedlisk i wejść do rewirów łowieckich. Umożliwiają zarejestrowanie sposobów działania kłusowników i uzyskanie niezbitych dowodów przestępstw i wykroczeń związanych z ich udziałem. Maskujące kolory utrudniają wypatrzenie aparatu w dzień na drzewie, a robienie zdjęć w nocy bez użycia lampy błyskowej, nie zdradza pozycji urządzenia.
-
-
-
Poza standardowymu funkcjami, do których zaliczyć trzeba wykrywanie obiektów i rejestrowanie ich działalności, dostępne w naszym sklepie fotopułapki oferują szereg innych możliwości technologicznych. Dzięku wbudowanemu modułowi GSM urządzenia umożliwiają wysyłanie zarejestrowanych danych w formie MMS-ów i e-maili na podane przez użytkownika numery telefonów i skrzynki pocztowe. Fotopułapki obsługują karty abonamentowe i pre-paid (Orange, Play, Plus oraz T-Mobile). Sprzęt można zabezpieczyć hasłem w postaci czterocyfrowego kodu PIN, co ogranicza dostęp do danych osobom postronnym. Natychmiastowa reakcja dzięki 3 czujnikom ruchu zapewnia czas wyzwalania poniżej 1s, a energooszczędny system zasilania do 6 miesięcy pracy w trybie czuwania.
Ustawienie opcji „Serial Number" umożliwia nadawanie kodu dla danej lokalizacji, którą może być dowolne miejsce ponieważ urządzenie działa na całym świecie za pośrednictwem sieci GSM / GPRS. W trybie „Time Lapse" aparat automatycznie i ciągle robi zdjęcia / filmy wideo w określonym przedziale czasu. Jest to bardzo przydatne podczas obserwacji przyrodniczych jak np. kwitnienie roślin oraz do monitoringu terenu bez nadzoru (np. parkingi).
-
-
-
Oferowane przez nas fotopułapki oferują możliwość zastosowania jednego z pięciu wariantów pracy urządzenia. W trybie foto aktywacja czujnika ruchu powoduje zrobienie 1-3 zdjęć, a tryb video uruchamia nagrywanie filmu przez 1s - 60s. Tryb łączony foto+video pozwala na automatyczne zrobienie 1-3 zdjęć i włączenie funkcji nagrywania obrazu.
Użytkownik może wybrać tryb ciągły foto, w którym zdjęcia wykonywane, co określony czas od 1s do 24h. Z kolei tryb ciągły video nagrywa film przez określony w ustawieniach czas. Niezależnie od wybranego trybu pracy, urządzenie gromadzi informacje dot. faz księżyca, temperatury otoczenia, daty i godziny zarejestrowanego materiału.
-
-
-
Fotopułapki w większości modeli zasilane są standardowymi bateriami typu AA. Energooszczędny system zasilania gwarantuje pracę urządzenia w trybie czuwania do 3 miesięcy z 4 bateriami AA i 6 miesięcy z 8 bateriami AA.
-
-
-
Oferowane przez nasz sklep fotopułapki umożliwiają zapis zarejestrowanego materiału na kartach SD i SDHC do pojemności 32 GB. Oznacza to, że korzystając z karty 32 GB użytkownik jest w stanie zapisać ponad 13 tys. zdjęć i 480 minut nagrań HD.
Jest to najmniejsza seryjnie produkowana karta pamięci, która dzięki wymiarom 11×15×1mm jest dwukrotnie mniejsza od wersji miniSD. Karta posiada złącze o ośmiu stykach i dedykowana jest urządzeniom o małych gabarytach, a także dużej mobilności
-
-
-
Oferowane w sklepie SpyOptic fotopułapki zostały zaprojektowane z użyciem wodoodpornych (dopuszczalna wilgotność: 5% - 95%) i przeciwwstrząsowych tworzyw. Mogą dzięki temu być eksploatowane w niesprzyjających warunkach atmosferycznych tj. deszcz, mżawka czy silny wiatr. Modele TV-5220M i TV-6210M charakteryzują się dużym zakresem temperatury pracy (od - 30° do +70°C), co sprawia, że są odporne zarówno na duże mrozy jak i silne nasłonecznienie. Barwy maskujące uniemożliwiają dostrzeżenie urządzeń przez obiekty obserwowane. Nasi klienci mają możliwość kupienia obudowy dedykowanej modelom TV-5220M, która dodatkowo zwiększa ochronę fotopułapki przed aktami wandalizmu, warunkami atmosferycznymi czy ingerencją ze strony dzikiej zwierzyny. Istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia fotopułapki poprzez zamknięcie obudowy na kłódkę. W zestawie znajduje się ruchomy uchwyt, który pozwala na łatwy montaż na drzewie lub na ścianie budynku od odpowiednim kątem, tak aby ustawić fotopułapkę w odpowiednim kierunku.
-
-