JAK CHRONIĆ NASZ SPRZĘT NOKTOWIZYJNY PRZED ZNISZCZENIEM
Noktowizory jak każde urządzenie elektroniczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nieodpowiednie obchodzenie się ze sprzętem w dużej mierze skraca jego żywotność i wpływa negatywnie na osiągnięcie zadowalających efektów. Ważne, aby każdy użytkownik sprzętu noktowizyjnego zapamiętał kilka ważnych zasad, które umożliwią zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu i uniknąć kosztów związanych z jego ewentualną naprawą.
PRZECHOWUJ SWÓJ NOKTOWIZOR Z ZAŁOŻONĄ OSŁONĄ OBIEKTYWU
To podstawowa zasada! Użytkownik musi wypracować w sobie nawyk pozostawiania wyłączonego sprzętu z założoną osłoną obiektywu. Uruchomienie noktowizora w dzień bez osłony spowoduje uszkodzenie drażliwej optyki i konieczne będzie serwisowanie urządzenia, a w niektórych przypadkach...zakup nowego produktu.
WYMIEŃ BATERIE ZASILAJĄCE, GDY TE SIĘ ZUŻYJĄ
Tak jak w przypadku większości urządzeń zasilanych bateriami, w przypadku ich wyczerpania istnieje ryzyko zalania urządzenia szkodliwą substancją. Ważne jest, aby kontrolować stan baterii i dokonywać pełnych cyklów ładowania (zwiększy to ich żywotność).
GDY NIE KORZYSTASZ Z NOKTOWIZORA, UPEWNIJ SIĘ, ŻE JEST ON WYŁĄCZONY
Wyłącz sprzęt gdy z niego nie korzystasz. Niedopuszczalne jest pozostawienie noktowizora włączonego w ciągu dnia, nawet z założoną na obiektyw osłoną. Może dojść wówczas do przepalenia przetwornika, na którym przez dłuższy czas wyświetlany jest ten sam obraz.
PAMIĘTAJ O CZYSZCZENIU SPRZĘTU
Każdy posiadacz sprzętu noktowizyjnego powinien obligatoryjnie zaopatrzyć się w płyn i pędzelek do czyszczenia optyki urządzenia. O ile z obudową możemy obchodzić się mniej delikatnie, optyka wymagać będzie niekiedy delikatnej pielęgnacji. Część zabrudzeń np. kurz może być zupełnie niedostrzegalna przy obserwacji wizualnej, widoczna zaś przy wykonywaniu zdjęć przez dane urządzenie. Celem czyszczenia optyki jest zapewnienie możliwie najwyższej transmisji przez układ optyczny oraz prawidłowe odwzorow ochronaanie obrazu bez widocznych zabrudzeń i zniekształceń. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nadmierny pedantyzm w czyszczeniu powłoki jest niezalecany.
UNIKAJ KONFRONTACJI NOKTOWIZORA Z SILNYM ŚWIATŁEM
Noktowizory są przystosowane do obserwacji w warunkach ograniczonego lub całkowitego braku oświetlenia. W związku z tym ich konstrukcja nie jest uniwersalna i w zderzeniu ze intensywnym światłem dziennym tworzy się „zgrzyt". Jak sama nazwa mówi jest to urządzenie do pracy nocnej, a więc nie ma nawet potrzeby używać go za dnia. Jeśli nasz noktowizor pozbawiony jest osłony na obiektyw, może dojść do trwałego uszkodzenia optyki. W większości przypadków powoduje to przyspieszoną degradację obrazu, co w konsekwencji wpływa na skrócenie żywotności sprzętu i częstsze serwisowanie.